A zene egy nagyon különleges ajándék, amit az emberek a világ minden táján a különböző kultúrákban és minden társadalmi-gazdasági osztályból élvezhetnek. Az ember évezredek óta alkotja és hallgatja a zenét, és szinte elengedhetetlen részévé vált a létezésünknek.
A zene képes erőteljes érzelmeket felidézni, eltüntetni a rossz hangulatot és mosolyt csalni az arcunkra, ami kellő energiát és bátorítást ad, amire szükségünk van ahhoz, hogy a mindennapok sokszor szürke óráit elviseljük. Képesek vagyunk összekapcsolódni a zenén keresztül, együtt zenélünk és meditálunk. Milyen lenne az életünk zene nélkül? Valószínűleg meglehetősen unalmas, és úgy tűnik, mintha az őseink is ugyanígy éreztek volna.
Az alábbiakban egy himnuszról készült videó hallható és látható, amelyről azt mondják, hogy több ezer évvel ezelőtt íródott, és lehet, hogy a legrégebbi dal a világon. Ebben az esetben számítógépes hangok segítségével játsszák le, de elképzelhetjük, hogy húros hangszereken szólal meg. Akárhogy is, még így is örömteli és mosolyra fakasztó érzés hallgatni.
http
A dal története
1972-ben, 15 éves kutatás után a Kaliforniai Egyetem asszírológia professzora, Anne Kilner képes volt átírni a világ egyik legrégebbi ismert zeneszámát. A zenét olyan agyagtáblákra írták, amelyek a "hurri" nyelv jeleit tartalmazták. Ezeket az agyagtáblákat az 1950-es évek elején fedezték fel az ősi szíriai Ugarit városában, melyet jelenleg Rasz-Samra-nak hívnak. Az egyik táblán szavak és zene is található, és ma már a világ legrégebbi fennmaradt zenei kottájának számít.
Kilmer végül át tudta ültetni ezt az ősi zenét modern zenei hangokra, amit mások is megkíséreltek, bár az értelmezések kissé eltérnek egymástól. Az agyatábla körülbelül időszámításunk előtt 1400 körül készült. A zene egy himnusz a Hold Isten feleségéhez, Nikkalhoz. Az agyatáblák utasításokat tartalmaznak egy énekes számára valamint egy hárfa használatához, és hogy hogyan kell megfelelően hangolni a hárfát.
Modern feldolgozás
Nemrég jelent meg a himnusz modern feldolgozása, amely gyönyörű hangzással és hangszereléssel idézi fel a régmúlt idők zenei világát.
Az első videó egy komplett zenei feldolgozás ritmussal, hangszerekkel és női énekkel, a második ritmus nélkül szólal meg, a harmadikban pedig csak az éneket hallhatjuk.
http