Míg az Egyesült Államok továbbra is parancsolóan fölé helyezi magát más nemzeteknek a világon, közben nyugati szövetségesei is felismerik, hogy a nap gyorsan kezd bealkonyulni az amerikai birodalom felett. Az európai központi bankok sorra nyilvánosságra hozott adatai azt mutatják, hogy egyre inkább kínai jüanba fektetnek be, egyes esetekben teljesen elhagyva a korábban sérthetetlennek tartott olajdollárt.
Kína mindeközben arra a tátongó űrre készül fel, amit az Egyesült Államok hagy a világban, amikor megfosztják bizonytalan trónjától. A keleti ország dinamikus fejlődéssel büszkélkedhet és hajlandó együttműködni másokkal, ahogy Hszi Csinping elnök mondta, a nemzetnek most "központi helyet kell kapnia a világban,"és célul tűzte ki a jüan, más néven renminbi nemzetközivé válását.
"A világ 6,9 billió dolláros devizatartalékainak kétharmadát amerikai dollárban tartották. A jüan jelentős lépést tett a szélesebb körű nemzetközi elfogadás felé 2016-ban, amikor az IMF úgy döntött, hogy bevezeti azt azon devizakosárba, amely a különleges lehívási jogot alkotja, mint tartalék eszközt a dollár alternatívájaként." (1)
2017 harmadik negyedévétől kezdve a devizatartalékok több mint 1% -a jüan volt, az IMF legfrissebb adatai szerint. Most viszont olyan jelek láthatók, hogy ez meg fog növekedni. (2)
Ezen a héten a Bank of France nyilvánosságra hozta, hogy állományait részben kínai jüanban tartja, bár a tisztviselők nem említették a devizatartalékok arányát, és nem is jelezték, hogy mikor indult meg a folyamat. A német Bundesbank pedig azt jelezte, hogy hamarosan követni fogja ezt a példát, állítja a Reuters. (3)(4)
"A devizatartalékok túlnyomó többségében amerikai dollárban vannak befektetve, korlátozott számú nemzetközi valutával, például a kínai renminbivel szemben," - írja a Reuters
Hasonlóképpen, egy hongkongi konferencián a Bundesbank ügyvezető igazgatója, Andreas Dombret kifejtette:
"Európai szemszögből az utóbbi években megfigyelhető figyelemreméltó fejlemény, hogy a renminbinek a globális pénzügyi piacokon egyre növekvő a nemzetközi szerepe."
Hét évtizeden keresztül az olajdollár többé-kevésbé a világ valutájának szerepét töltötte be, de az Egyesült Államok önjelölt és nagyrészt megvetett szerepe miatt, mint a világ rendőrsége, a pozíciója hamarosan megüresedik.
Emile Simpson gazdasági újságíró a Foreign Policy hasábjain azt írja, hogy a központi bankok által tartalékolt devizákban bekövetkezett változás a "renminbi lassan növekvő elfogadását mint nemzetközi valutát mutatja. A bankok által tartott jüan részesedése a tavaly év végén elérte a 100 milliárd dollárt, bár messze elmarad a globális nagymenőktől, mint a dollár, az euro, a jen és a font. Az Európai Központi Bank, amely már létrehozott egy deviza átváltást a Kínai Népi Bankkal a kétirányú kereskedelem előmozdítására, 500 millió euró értékű dollárt cserélt le, hogy tavaly ősszel jüanban adja hozzá a tartalékaihoz". (5)
"Kínának lényegében fel kell számolnia a nemzetközi pénzügyi tranzakciók korlátozásait annak érdekében, hogy a renminbi vezető tartalék pénznemmé váljon," - mondta Barry Eichengreen, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem szakértője.
Kína még mindig számos akadállyal szembesül, hogy a jüan valóban nemzetközi valutává váljon. A tőkeellenőrzések és a szabályozási átláthatóság hiánya miatt a pénzügyi intézmények vonakodnak a kínai eszközökbe fektetni. Azonban a múlt héten Kína jeleket mutatott arra, hogy néhány szabályon enyhítsen, amelyeket a valuta ellenőrzésére használnak. Ahogy a jüan egyre nagyobb nemzetközi befolyást szerez és egyre értékesebbé válik, ez felbátoríthatja Pekinget a további nyitásra.
(1) - https://qz.com/1180434/europes-central-banks-are-starting-to-replace
(2) - http://data.imf.org/?sk=E6A5F467-C14B-4AA8-9F6D-5A09EC4E62A4
(3) - https://www.reuters.com/article/bundesbank-reserves-yuan-france/bank
(4) - https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-15/bundesbank-to
(5) - http://foreignpolicy.com/2018/01/18/chinas-bid-upend-global-oil-market