Egy orvosi határt léptek át azzal a bejelentéssel, hogy kínai biológusok sikeresen klónoztak két makákó majmot. Ez az első alkalom, hogy valódi főemlős klónok születtek, megnyitva az ajtót mind a kifinomult orvosi áttörések, mind az erkölcsi viták előtt.
A Cell című tudományos folyóiratban részletesen bemutatott folyamatot több éven keresztül fejlesztette ki a Kínai Tudományos Akadémia sanghaji csapata. Ha bebizonyosodik, hogy az eljárás reprodukálható, akkor a technikával nagy számban hozhatók létre majmok előre megtervezett genetikai háttérrel, amelyek ideális alanyok az emberi betegségek tanulmányozásához és az új kezelések teszteléséhez. (1)
A kutatók számos nyilatkozatban és interjúban hangsúlyozták, hogy nem szándékozzák az eredményeket emberi klónozási kísérletekben alkalmazni.
"A főemlős állatok klónozása előtt álló technikai akadály, beleértve az embereket is, megszűnt," - mondta Mu-Ming Poo,a tanulmány szerzője. "Azonban ennek az akadálynak a megszüntetésére azért törekedtünk, hogy olyan állatmodelleket állítsunk elő, amelyek hasznosak az emberi orvoslás számára."
"Mindezen tökéletesítés mellett, és az etikai aggodalmakkal együtt azt hiszem, hogy a kínai társadalom elfogadja ezt," - folytatta Poo. "Remélem, hogy a nyugati országok társadalmai, miután bemutattuk a klónozott majmok hasznosságát a betegségek gyógyításában, fokozatosan megváltoztatják a gondolkodásukat."
A prototípusos, hosszú szőrű nőstény makákók immár hat és nyolc hetesek, és egészségesnek tűnnek. A két majom kínai nevet kapott, és Csung Csung-ot illetve Hua Hua-t szomatikus sejtmag transzferrel (SCNT) hozták létre, ugyanazzal a klónozási technikával, amellyel 1996-ban létrehozták Dolly-t, az első klónozott bárányt.
Az SCNT eljárást egy nem fertőzött petesejt magjának eltávolításával és egy meglévő sejtmag helyettesítésével hajtják végre, ugyanabból a fajból származó donortól. Ezután a petesejtet, amely tartalmazza az élő szervezet létrehozásához szükséges teljes genetikai információt, kémiailag indukálják az osztódásra egy szabályozott inkubátor környezetben. Amikor az osztódás beindult, a sejtet beültetik a pótanya méhébe, amely kihordja az utódot.
Eddig 23 emlősfaj klónját állították elő a múltban SCNT alkalmazásával, azonban a technika főemlősök esetében történő alkalmazására irányuló korábbi kísérletek sikertelenek voltak. A kihívás abban rejlik, hogy úgy kell programozni egy egysejtű klón petesejtet, mint egy normális embriót. Bár mindegyik tartalmaz egy teljes DNS készletet, speciális jeleket igényel ahhoz, hogy felismerje, mely géneket kell kifejeznie, és melyeket kell figyelmen kívül hagynia annak érdekében, hogy fejlődjön. (2)
A sanghaji csapat akkor érte el az áttörést, amikor két programozó molekulát alkalmaztak egy egysejtes klón esetében, amelyek más makákó embriók korai bőrsejtjeiből származtak.
Korábbi kísérletek során felnőtt makákó petesejteket használtak, melyek eredményeként szintén klónok születtek, de röviddel azután meghaltak. 21 kísérletet követően mindössze két egészséges születés történt.
A következő lépés annak biztosítása, hogy Csung Csung és Hua Hua megfelelően növekedjenek és normálisan fejlődjenek. Mostanáig tápszerrel etették őket és folyamatosan felügyelték őket a Nem Humán Főemlős Kutatási Intézet munkatársai.
Ha minden a terv szerint halad, akkor az ilyen módon született majmok felválthatják a meglévő főemlős laboratóriumi állat populációt, amelyeket kutatási célokra használnak emberi genetikai betegségek, a rák, és más rendellenességek kutatásai során.
"Érdekes lesz látni, hogy ez a kutatás hogyan alakítja a nem emberi főemlősök laboratóriumi állatokként való használatáról szóló vitát," - jelentette ki Michael Greshko tudományos szakértő. "Vajon csökkenteni fogja az orvosi kísérletek elvégzéséhez szükséges főemlősök számát, ahogy abban a tanulmány szerzői reménykednek? És vajon mennyire csökkenti az etikai aggodalmakat a laborban használt főemlősöket illetően?" (3)
(1) - http://www.cell.com/cell/abstract/S0092-8674(18)30057-6
(2) - http://www.theriojournal.com/article/S0093-691X(12)00322-6/abstract
(3) - http://www.iflscience.com/health-and-medicine/these-baby-macaques