Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10869

Fizikusok olyan erős lézerek építését tervezik, amelyek képesek széttépni az üres teret


Sanghajban, Kínában egy zsúfolt laboratóriumban Ruxin Li fizikus és munkatársai a világ legerősebb fényimpulzusának rekordját készülnek áttörni. A lézersugaruk középpontjában, melyet Sanghaji Szupererős Ultragyors Lézer Létesítménynek (SULF) neveznek, egyetlen henger titán adalékot tartalmazó frízbi szélességű zafír található.

Miután fényt gyújtanak a kristályban, majd lencsék és tükrök rendszerén áthalad, a SULF elképesztő erejű impulzusokká alakítja. 2016-ban addig példátlan módon 5,3 millió milliárd wattot vagy petawattot (PW) értek el.

Sanghaj fényei azonban nem alszanak ki minden alkalommal, amikor a lézer tüzel. Bár az impulzusok rendkívül nagy teljesítményűek, végtelenül rövidek is, kevesebb, mint egy billiomod másodpercig tartanak.

A kutatók most tovább fejlesztik a lézert és azt remélik, hogy az év végéig megdöntik saját rekordjukat egy 10 PW-os lövéssel, amely több mint 1000-szeres energiát jelent annál, mint a világ összes villamos hálózatának ereje együttvéve.


A csoport ambiciózus tervei itt azonban nem érnek véget. Ebben az évben Li és kollégái egy 100 PW-os lézert kívánnak építeni, az Extreme Light Station-t (SEL). 2023-ra akár a föld alatt 20 méterre lévő kamrába is képesek lesznek impulzusokat küldeni olyan szélsőséges hőmérsékleteket és nyomást létrehozva, amely a Földön általában nem tapasztalható, ami áldás az asztrofizikusoknak és az anyagtudósoknak egyaránt.

A lézerrel egyben képesek lesznek demonstrálni a részecskék felgyorsításának egy új módját, melyet az orvostudományban és a nagy energiájú fizikában lehet hasznosítani. Ám a leginkább vonzó eredmény Li szerint az, hogy a fény képes kiszakítani az elektronokat és azok antianyag társait, a pozitronokat az üres térből egy olyan jelenség részeként, amelyet "a vákuum megtörésének" neveznek.

http
Mindez lenyűgöző bizonyítása lenne annak, hogy az anyag és az energia felcserélhető, ahogy Albert Einstein híres E = mc2 egyenlete állítja. Bár a nukleáris fegyverek bizonyítják, hogy az anyag átalakítható hatalmas mennyiségű hővé és fénnyé, a fordítottja nem könnyű. De Li azt mondja, hogy a SEL akár erre is képes lehet. "Ez nagyon izgalmas lenne," - mondja. - "Ez azt jelentené, hogy valamit létrehozhatunk a semmiből."

A kínai csoport "határozottan vezetőnek számít a 100 PW-hoz vezető úton," mondja Philip Bucksbaum, a Stanford Egyetem atomfizikusa Palo Alto-ban, Kaliforniában. De sok a versenytárs. Az elkövetkező években a 10 PW-os eszközöket kapcsolhatnak be Romániában és a Cseh Köztársaságban az Európa Extrém Fény Infrastruktúrájának részeként, bár a projekt nemrégiben elhalasztotta a 100 PW méretű készülék megépítését.

Oroszországi fizikusok egy 180 PW-os lézert terveztek az Exawatt Extrém Fény Tanulmányok Központja (XCELS) néven ismert projekt során, míg japán kutatók 30 PW-os eszközre tettek javaslatot. (1)

(1) - https://www.sciencemag.org/news/2018/01/physicists-are


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10869