A textilöblítők talán a leginkább szükségtelen veszélyes vegyi anyagok, amelyeket az otthonunkban használhatunk. Vannak jobb, biztonságosabb és természetes alternatívák, amelyek biztonságot jelentenek mind számunkra, mind a környezet számára. Emellett a természetes alternatívák meghosszabbíthatják a ruhák élettartamát. A vizsgálatok eredményei alapján úgy tűnik, nincs okunk arra, hogy tovább használjuk az ilyen mérgező termékeket.
Tehát, mi olyan rossz a hagyományos öblítőszerekben?
A hagyományos tisztítószerek és testápolási termékek többségét lényegében a szemétbe lehetne dobni, mivel tele vannak olyan vegyi anyagokkal, amelyek közül sokat teljesen betiltottak egyes országokban. Számos biztonságosabb és természetes alternatívája létezik ezeknek a dolgoknak, és egyszerűen nem kell ezeket használnunk, hogy megtisztítsuk magunkat, otthonunkat vagy a ruháinkat.
A legtöbben azt feltételezik, hogy kormányok az emberek érdekeit tartják szem előtt, és nem engedélyezik az egészségre mérgező összetevőket az általunk rendszeresen használt termékekben, és bár ez egy szép gondolat, meglehetősen naiv.
A textilöblítők a toxicitás szempontjából a legrosszabb termékek közé tartoznak, és tényleg csak csodálkozni lehet azon, hogy ezeket a kémiai szennyező anyagokat a legtöbb kormány környezetvédelmi és egészségügyi hivatalai jóváhagyták. A textilöblítők célja, hogy megszabadítsák a ruhákat a ráncoktól és a statikus töltéstől, és persze friss hegyi vagy levendulamező illatot hagyjanak maguk után, de vajon mennyibe kerül nekünk ez a "friss" illat?
Az amerikai Környezetvédelmi Munkacsoport szerint a textilöblítők olyan vegyszereket és illatokat tartalmaznak, amelyek bőr- és légúti irritációt okozhatnak. Az illatelem önmagában több száz különböző kémiai vegyületből származhat, és igen sok közülük mérgező. (1)
Anne Steinmann, a Melbourne-i Egyetem professzora, valamint a környezetszennyező anyagok világhírű szakértője szerint "A legtöbb veszélyes szennyező anyagnak beltérben vagyunk kitéve, és ezeknek a szennyező anyagoknak az elsődleges forrásai a mindennapi fogyasztási cikkeink." (2)
Továbbá a szakemberek körében ismert, hogy nincsenek törvényi előírások minden összetevőre vonatkozóan, beleértve a potenciális toxinokat, melyek a legtöbb napi felhasználásra kerülő termékben megtalálhatók. Bár a termékekben található vegyületeket egyedileg tesztelték a toxicitásra, a tudósok elismerik, hogy nehéz megmondani, mennyire lehetnek veszélyesek, ha összekeverednek.
A hagyományos öblítőszerek általában a mosógép öblítési ciklusa során használt folyadékok, vagy a ruhával a szárítóba dobott lapok. Mindkettő olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek különösen a gyermekekre károsak. A mérgező vegyi anyagok könnyen beléphetnek a szervezetbe a bőrön keresztül. Közülük az egyik legrosszabb a ftalát, amelyet azért adnak az öblítőhöz, hogy egy hamis friss illatot bocsásson ki. Az Illinois-i Egyetem Rákközpontja a következőket mondja a ftalátokról:
"A ftalátok szintetikus tartósítószerek, amelyek karcinogének, és olyan mellékhatásokhoz köthetők, mint a csökkent spermaszám, a korai emlőfejlődés és születési rendellenességek, valamint a máj- és vesekárosodás." (3)
Steinmann megjegyezte továbbá:
"Folyékony öblítőszer használata? Ezeket a mérgező vegyi anyagokat az óceánba öntjük minden egyes használat során. A folyékony textilöblítőknél még rosszabbak a szárító lapok, amelyek vegyi anyagai felmelegednek, majd a levegőbe kerülnek, ahol belélegezzük a tüdőnkbe."
Milyen alternatívák vannak?
Szerencsére nagyon sok van, ami felveti a kérdést, hogy miért kezdtük el használni ezeket a szörnyű mérgező termékeket? Minden olyan vegyi termék, amely jelenleg használatos a személyes higiénia vagy az otthoni tisztítás terén, lényegében el fog tűnni a Földről.
A házi készítésű lágyító egyszerű receptje a következő:
Hozzávalók
500 gramm Epsom-só (magnézium-szulfát) vagy 500 gramm durva tengeri só
20-30 csepp illóolaj
125 gramm szódabikarbóna
Néhány további egyszerű ötlet:
Adjunk 125 gramm tiszta szódabikarbónát a mosáshoz.
250 milliliter desztillált ecetet és körülbelül 15 csepp kedvenc illóolajat rázzunk össze egy spray flakonban, mosás után fújjuk át vele a ruhákat, mielőtt bekerülnek a szárítóba vagy az öblítés előtt. Ne aggódj, az ecet szaga el fog tűnni.
Egy alumínium fóliából készített golyó, amelyet a ruhák közé dobunk a szárítóba, segíthet megszabadulni a statikus töltéstől.
(1) - https://www.ewg.org/guides/cleaners/1600-BounceDryerShee
(2) - https://www.newscientist.com/article/2117653-attack-of-the
(3) - https://cancer.uillinois.edu/are-toxic-chemicals-household-pro