Egy víz alatti vulkáni kráter mögött rejlő magmatározó véget vethet a civilizációnknak, ha valaha is kitör, japán tudósok szerint.
A Kobe Egyetem Óceánfenék Kutatóközpontjának (KOBEC) szakértői megerősítették, hogy a japán szigetcsoport alatt egy óriási kaldera vagy kráter létezik. A 32 köbkilométer nagyságú kráter a legnagyobb a maga nemében, és egy víz alatti kitörés eredménye, amely 7300 évvel ezelőtt történt, a kutatók legújabb tanulmánya szerint. (1)
A csendes-óceáni és a Filippínó-tenger óceáni lemezei között fekvő Japán melegágya a szeizmikus aktivitásnak, ezért a tudósok igyekeznek frissíteni a módszereiket a természeti katasztrófák előrejelzése érdekében. A KOBEC csapata részletes felméréseket végzett a területről, és megállapításaikat a Scientific Reports című tudományos folyóiratban publikálták. (2)
A Kjúsú déli részén található Kikai kaldera nagyon kicsi eséllyel törhet ki a következő 100 év során, jelentette be a KOBEC. Azonban a vulkánképződést kutató vezető tudós figyelmeztetett a kalderák pusztító erejére.
http
"Bár a japán szigeteken egy hatalmas kaldera kitörés valószínűsége a következő 100 év során mindössze 1 százalék, a becslések szerint a halálos áldozatok száma a legrosszabb esetben megközelítőleg 100 millióra is emelkedhet," - mondta Yoshiyuki Tatsumi professzor, a KOBEC vezetője.
"A szuperkitörések ritkák, és egy civilizációt elpusztító robbanás esélye csillagászatilag kicsi," - mondta Michael Poland, a Yellowstone Vulkán Obszervatórium tudósa. Ugyanakkor a Kikai kaldera kutatói úgy vélik, hogy egy óriási magmakamra rejtőzhet a kéreg alatt, és a kitörése halálos lehet. (3)
"Egy ilyen kitörés több mint 40 köbkilométernyi magmát szabadíthat fel egyetlen kitörés során, ami hatalmas károkat okozhat," - mondja a KOBEC nyilatkozata. "Az emögött működő mechanizmus megértése, és hogy hogyan lehet megjósolni ezt az eseményt, sürgető kérdések."
A víz alatti robotokkal felszerelt tudósok csapata márciusban tér vissza a kráterbe, hogy megállapítsák, létezik-e a magmatározó. Remélhetőleg a KOBEC és a Japán Tengeri-Földi Tudományos és Technológiai Ügynökség képes lesz arra, hogy a kutatásokat egészen új módon használják fel a kaldera kitörések előrejelzésére.
(1) - http://www.kobe-u.ac.jp/research_at_kobe_en/NEWS/news/2018
(2) - https://www.nature.com/articles/s41598-018-21066-w
(3) - https://www.rt.com/usa/411803-yellowstone-super-volcano-theory/