A Fuelium nevű barcelonai székhelyű vállalat papírból készít elemeket, amelyeket eldobható diagnosztikai eszközökhöz terveznek. A szokásos elemekkel ellentétben a Fuelium elemei nem jelentenek mérgező hulladékot, ami bonyolult újrahasznosítási folyamatokat igényelne.
Papír, szén és nem mérgező fémek: ezek a Fuelium elemeinek összetevői. Ezek az elemek jelenleg nem fognak autókat meghajtani, de a cég azt mondja, hogy a papír alapú elemeik alkalmasak mindenféle diagnosztikai alkalmazások, illetve a vér- vagy szövetmintákkal kapcsolatos betegségek kimutatására használt eszközök táplálására.
A Fuelium szerint az elemeket olyan "egyszer használatos elektronikus eszközökhöz tervezték, amelyek újrahasznosítás nélkül ártalmatlaníthatók."
A hagyományos egyszer használatos diagnosztikai teszteket eldobják, amikor az elemeik még le sem merültek. De a Fuelium papírelemei a Barcelonai Kutatópark Autonóm Egyeteme szerint "csak az egyes alkalmazásokhoz szükséges energia mennyiséget hozzák létre, és nem tartalmaznak nehézfémeket, és nem ártalmasak az egészségre".
A Fuelium elemei különböző alkalmazásokhoz szabhatók, 1 és 6 volt feszültséggel, illetve 1 és 100 milliwatt közötti teljesítménnyel. Költséghatékonyak és könnyen integrálhatók, mivel az elemek kompatibilisek a gyors diagnosztikai tesztek gyártási folyamataival.
Bármilyen folyadék képes aktiválni a papír alapú elemeket a cég szerint, ami azt sugallja, hogy terméküket a fertőző betegségek, az állatorvosi gyógyszerek és a nők egészsége területén is használhatják, hogy csak néhányat említsünk.
A barcelonai Mikroelektronikai Intézet tudósai, Juan Pablo Esquivel, Neus Sabaté és Sergi Gassó 2015-ben indították útjára a Fueliumot, és már aláírták az első szerződésüket. Esquivel elmondta, hogy a papíralapú elemeik kicsik és olcsók, és nem igényelnek újrahasznosítást, helyette ökológiai hatás nélkül kidobhatók.
https://www.fuelium.tech/