A Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) kutatói egy vadonatúj energiatermelő rendszert hoztak létre, ami gyakorlatilag "mintha a semmiből állítana elő energiát", - mondja Michael Strano vegyészmérnök professzor. Rendszerük, amelyet termikus rezonátornak neveznek, a környezeti hőmérséklet napi változásait használja ki, ami lehetővé teszi a távérzékelő rendszerek számára, hogy évekig működjenek akkumulátorok vagy más áramforrások nélkül. (1)
A vegyészmérnöki osztály kilenc MIT tudósa új módot talált a hőmérséklet változások elektromos árammá alakítására. Rendszerük nem igényel két különböző hőmérsékleti bemenetet egyszerre; egyszerűen csak a levegő hőmérsékletének ingadozására támaszkodik.
Strano azt mondta: "Alapvetően ezt a koncepciót teljes újonnan találtuk ki. Megépítettük az első termikus rezonátort. Gyakorlatilag a semmiből generál energiát. Különböző frekvenciájú hőmérséklet ingadozások vesznek körül bennünket folyamatosan. Ez egy kiaknázatlan energiaforrás."
Az MIT azt mondja, hogy a termikus rezonátor által létrehozott energiaszintek ezen a ponton szerények, de a rendszer előnye, hogy a környezeti feltételek rövid távú változásai nem érintik, és nem igényel közvetlen napfényt. Olyan kihasználatlan helyeken is generálhat energiát, mint például a napelemek alatt.
A kutatók szerint a termikus rezonátoruk még a napelemeket is hatékonyabbá tehetik, mivel el tudja távolítani a hulladékhőt. A termikus rezonátort környezeti levegőn tesztelték, de az MIT azt mondta, hogy ha a kutatók behangoltál a használt anyag tulajdonságait, a rendszer más hőmérsékleti körülmények között is működhet, például az ipari létesítményekben lévő gépek, vagy akár a hűtőgép motorok ki-be fázisai esetében. (2)
A tudósok "gondosan testreszabott anyagok kombinációját hozták létre, köztük fémhabot, grafént és fázisváltó oktadekánt felhasználva," - mondta az MIT. "A koncepció teszteléséhez készült apró anyagminta bebizonyította, hogy a nappali és éjszakai 10 Celsius fokos hőmérséklet különbségre reagálva 350 millivolt feszültséget és 1,2 milliwatt teljesítményt képes létrehozni, ami elég ahhoz, hogy egyszerű módon tápláljon kisebb környezeti szenzorokat vagy kommunikációs rendszereket."
(1) - http://news.mit.edu/2018/system-draws-power-daily-temperature-swings-0215
(2) - https://www.nature.com/articles/s41467-018-03029-x