A dél-afrikai parlament kedden szavazott az alkotmány módosítására irányuló indítvány mellett, amely lehetővé tenné a fehér emberek tulajdonában lévő földek kisajátítását mindenféle kártalanítás nélkül.
A mozgalom, amelyet Julius Malema vezet - a radikális marxista ellenzéki párt, a Gazdasági Szabadságharcosok vezetője - 241 szavazattal nyerte a szavazást 83 ellenében.
Több párt - a Demokratikus Szövetség, a Freedom Front Plus, a Cope és az Afrikai Kereszténydemokrata Párt - nem támogatta az indítványt. Az ügyet a parlamenti alkotmányellenőrzési bizottsághoz utalták, amely augusztus 30-ig köteles jelentést tenni.
"A megbékélés ideje véget ért. Itt az idő, hogy igazságot tegyünk," - mondta Malema a parlamentnek. "Biztosítanunk kell, hogy helyreállítsuk népünk méltóságát anélkül, hogy kompenzálnánk azokat a bűnözőket, akik ellopták a földünket."
Dél-Afrika lakossága több mint 50 millió. Egy 2017-es állami felmérés szerint fehér emberek tulajdonában van a mezőgazdasági területek 72 százaléka.
A múlt héten az új dél-afrikai elnök Cyril Ramaphosa ígéretet tett arra, hogy visszaadják az ország fekete polgárainak az 1600-as évektől a fehér emberek tulajdonában lévő földeket. Hozzátette, hogy meg kell őrizni az élelmiszertermelést és a biztonságot.
A hivatalos ellenzéki Demokratikus Szövetség pártja (DA) bírálta az indítványt mondván, hogy az aláássa a tulajdonjogokat és megfélemlíti a potenciális befektetőket.
Thandeka Mbabama elmondta a parlamentnek, hogy a kompenzáció nélküli kisajátítás egy módja annak, hogy eltereljék a figyelmet az egymást követő ANC által vezetett (Afrikai Nemzeti Kongresszus) kormányok kudarcairól.
"Megdöbbentő, hogy a jelenlegi ütemben 35 évbe telhet a földek kárenyhítési igényeinek véglegesítése, amelyeket 1998 előtt nyújtottak be," - mondta Mbabama, aki vidékfejlesztési és földreform miniszterhelyettes.
Az 1990-es években véget ért apartheid óta az uralkodó ANC párt továbbra is a faji különbségeket felhasználva próbálja megoldani a földtulajdon kérdését Dél-Afrikában. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/420021-africa-white-owned-land/