A Föld mágneses mezeje olyan gyorsan gyengül, hogy a tudósok úgy gondolják, hogy a pólusok megfordulhatnak. Az új kutatások azt mutatják, hogy a legjelentősebb gyengülés Afrikában történik a "Dél-Atlanti Anomáliának" nevezett területen.
Az északi és a déli pólus mellett a mágneses mező beburkolja a Földet, és ezzel védi a napsugaraktól és a kozmikus sugárzástól. Nélküle ma valószínűleg nem létezne élet a bolygónkon. Ugyanakkor az erőtér jelentősen gyengült az elmúlt 160 év során, és a tudósok azt gyanítják, hogy egy pólusváltás van folyamatban. Mindez azt jelenti, hogy váltás történik a mágneses polaritásban, és azt vehetjük észre, hogy az iránytű észak helyett dél felé mutat.
Furcsa módon ez többször is megtörtént a bolygó történetében, nagyjából 200-300 ezer évente. Körülbelül 40 ezer évvel ezelőtt megpróbált átfordulni, mielőtt a helyére ugrott volna. Az alábbi NASA illusztráció a megfordulás során tapasztalható óriási zavarokat mutatja a mágneses mezőben.
A pólusváltások születésének helye
A Zimbabwétől egészen Chiléig terjedő Dél-Atlanti Anomália a tudósok számára különösen érdekes, mivel az elmúlt 160 év alatt drámaian gyengült. A mező most annyira gyenge, hogy veszélyes a műholdak számára, hogy belépjenek ebbe a régióba.
Úgy gondolják, hogy a Dél-Atlanti Anomália egy közelgő pólusváltás előjele lehet, de nagyon kevés megbízható adat áll rendelkezésre a váltással kapcsolatban. A Rochester-i Egyetem egy új tanulmánya azonban rávilágított a riasztó jelenségre, amely a Geophysical Research Letters tudományos folyóirat legutóbbi kiadásában jelent meg.
A legutóbbi változások kontextusba helyezése érdekében a kutatók összegyűjtötték a Dél-Afrikából származó adatokat, és összeállították a Föld mágneses erőterének több évszázadon átívelő változásait. A kutatók az adataikat ősi afrikai agyagmaradványokból gyűjtötték össze, amelyek a korai és a késő vaskorból származnak. Ezek a műtárgyak tették lehetővé számukra, hogy a múltbeli mágneses mezőket az "archeomagnetizmus" révén tanulmányozzák.
"Ha nagyon magas hőmérsékleten kiégetik az agyagot, az valójában stabilizálja a mágneses ásványi anyagokat, és amikor a magas hőmérsékletről lehűlnek, rögzítik a föld mágneses mezőjével kapcsolatos adatokat," - magyarázta John Tarduno, az egyik vezető kutató. (2)
Felfedezték, hogy a mágneses tér a régióban többször is ingadozott az elmúlt 160 évben. Ez arra enged következtetni, hogy a Dél-Atlanti Anomália legutóbbi megjelenése egy olyan visszatérő jelenség, amely a Föld magjában Afrika alatt helyezkedik el, és ez utóbbi hatással van az egész világra.
"Egyre több bizonyítékot kapunk arra vonatkozóan, hogy valami szokatlan dolog történik az afrikai mag-köpeny határán, amely fontos hatással lehet a globális mágneses mezőre," - állapította meg Tarduno.
Vincent Hare vezető szerző hozzátette, hogy adataik nem feltétlenül jelzik a teljes pólusváltást. "Most már tudjuk, hogy ez a szokatlan viselkedés legalább néhányszor megtörtént az elmúlt 160 évben, és része egy nagyobb, hosszú távú mintának," - mondta. "Azonban egyszerűen túl korai lenne biztosan kijelenteni, hogy ez a viselkedés egy teljes pólusváltáshoz vezet."
(1) - http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2017GL076007/full
(2) - http://www.rochester.edu/newscenter/new-data-helps-explain