Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Elhunyt Stephen Hawking, aki az elmúlt század egyik legnagyobb tudományos elméje volt

$
0
0

A Cambridge-i professzor nem csak ragyogó elméjéről volt közismert, hanem azon egyszerűségről is, amellyel az Univerzum legmélyebb rejtélyeit próbálta elmagyarázni.

Az ikonikus fizikus a világ történelmének egyik legnagyobb tudományos elméjévé vált, és a világegyetem legtitokzatosabb részeit igyekezett megfejteni. De Hawking professzor ismert volt arról a közérthető módról is, amellyel átadta ezeket a felfedezéseket munkájával, beleértve "Az idő rövid története" című nagy sikerű könyvét is, amely a popkultúra részévé vált.

Békésen halt meg Cambridge-ben szerdán reggel a korai órákban, közölte a családja.

Egy nyilatkozatában gyermekei, Lucy, Robert és Tim azt mondták: "Nagyon szomorúak vagyunk, hogy szeretett édesapánk ma elhunyt. Nagyszerű tudós és rendkívüli ember volt, akinek munkája és öröksége sok éven át fog élni. Bátorsága és kitartása briliáns elméjével és humorával együtt sok embert ihletett meg az egész világon. Egyszer azt mondta: 'Nem érne sokat egy világegyetem, ha nem adna otthont azoknak az embereknek, akiket szeretsz.'Örökre hiányozni fog."

Hawking professzor feltérképezte a világegyetem mind legkisebb, mind legnagyobb részeit, miközben az emberi megértés korlátait feszegette az idővel és az űrrel kapcsolatban, és belevetette magát a kvantumelmélet szubmolekuláris világába.

Sir Tim Berners-Lee, a világháló alapítója volt az első, aki reagált a haláláról szóló hírekre mondván: "Elvesztettünk egy hatalmas elmét és egy csodálatos szellemet".


Hawking professzor az 1988-as "Az idő rövid története" című könyve után szerzett magának nemzetközi hírnevet, ami az egyik legbonyolultabb mű lett, amely tömegeket ért el. Munkája felölelte az univerzum eredetét, az időutazás lehetőségét és a mindent felfaló fekete lyukak rejtelmeinek vizsgálatát.

Leghíresebb elméleti áttörése az a gondolat, hogy a fekete lyukak nem is igazán feketék, de termikus sugárzást bocsátanak ki és "elpárologtatnak" mindent. A tudósok egy ilyen lehetséges kibocsátásra "Hawking sugárzásként" utalnak.

"A célom egyszerű," - mondta Hawking professzor. "A világmindenség teljes megértése, hogy miért olyan, amilyen és miért létezik egyáltalán."

Roger Penrose professzorral együtt Hawking megmutatta, hogy Albert Einstein relativitáselmélete azt jelenti, hogy a tér és az idő az ősrobbanással kezdődött és a fekete lyukaknál végződik. Karrierjének nagy részét azzal töltötte, hogy összeegyeztesse Einstein teóriáját és a kvantumfizikát, hogy megalkossa a "Mindennek az elméletét".

Hawking professzor azt mondta "Az idő rövid története" megírásáról, hogy olyan egyértelműen akarta közvetíteni a témát, mint amilyen izgalmat okozott neki. "Az eredeti célom az volt, hogy egy olyan könyvet írjak, amelyet a repülőtéri könyvesboltokban is el lehet eladni," - mondta a riportereknek abban az időben. "Annak érdekében, hogy mások is biztosan megértsék a könyvet, az ápolóimon próbáltam ki. Azt hiszem, a legnagyobb részét megértették."


Oxfordban született 1942. január 8-án, majd az Oxfordi Egyetemen tanult, mielőtt Cambridge-be költözött. 1979-től 2009-ig a Cambridge matematika professzora volt egy olyan poszton, melyet egykor Sir Isaac Newton töltött be. Később az egyetem Alkalmazott Matematika és Elméleti Fizika Tanszékének kutatási igazgatója lett.

Hawking professzor élete nagy részében egy kerekesszékbe kényszerült, miután 21 évesen egy ritka motoros idegi betegség alakult ki nála. Amikor rosszabbodott az állapota, egy szintetizátoron keresztül kellett beszélnie, és szemöldökének mozgatásával kommunikált.

Hawking professzor kétszer is házasodott. 1990 februárjában elhagyta Jane-et, aki 25 évig volt a felesége, hogy megossza otthonát az egyik ápolójával, Elaine Mason-el. A pár 1995 szeptemberében házasodott össze, de 2006-ban elváltak.

"Az én rövid történetem" című 2013-as emlékiratában Hawking professzor elmondta, hogyan diagnosztizálták először nála a ritka betegséget, amellyel hosszú évtizedik élt együtt: "Nagyon tisztességtelennek éreztem - miért pont velem történt," - írta.

"Abban az időben azt hittem, hogy az életemnek vége, és soha nem fogom megvalósítani a potenciált, amit éreztem. De most 50 évvel később nyugodtan mondhatom, hogy elégedett lehetek az életemmel." (1)


Könyvajánló

Az én rövid történetem
Stephen W. Hawking

Stephen Hawking a Világegyetem titkainak felderítéséről szóló sikerkönyvek egész sorával kápráztatta el a világ olvasóközönségét. Korunk talán legnagyszerűbb kozmológusa most először befelé tekint, és saját életét és szellemi fejlődését tárja az olvasó elé.

(1) - http://www.independent.co.uk/news/science/stephen-hawking


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>