Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10455

A szervdonor korszak végét jelzi, hogy kínai kutatók egészséges tüdőszövetet hoztak létre és ültettek be őssejtek segítségével

$
0
0

Egyelőre a kutatás látszólag elakadt az embrionális őssejtek használatánál nem csak az ezzel kapcsolatos viták miatt, hanem mert költséges, bonyolult és egyelőre alacsony a sikeresség aránya. Ugyanakkor mindannyian rendelkezünk olyan regeneratív őssejtekkel, amelyek képesek kijavítani a testet és bármilyen szövetté alakulni, amire szükség van.

Így nem kell a más sejtek vagy a transzplantációs terápiák okozta szövődmények miatt aggódni. Az őssejtterápia az egyik legfrissebb áttörés az orvostudomány területén, amely nem csak történelmi jelentőséggel bír, hanem a kutatók szerint maga lehet a csoda.

A történelem során a tüdőbetegség legtöbbször halálosnak bizonyult. Egy izgalmas és pozitív hír azonban új reménnyel kecsegtet, miután egy ember újonnan regenerált tüdőszöveteket kapott és egy újabb esélyt az életre az őssejtterápiának köszönhetően.

"Kínai kutatók emberi tüdőszövetet regeneráltak egy páciensben a saját őssejtjeinek felhasználásával a világon első alkalommal," mondta Zuo Wei, a Sanghajban található Tongji Egyetem Orvosi Iskolájának vezető kutatója. (1)

A beteg tüdejéből több tucat őssejtet sikerült kinyerniük, majd laboratóriumban több tízmillió sejtet tudtak szaporítani a kutatók, majd beültették a páciens tüdejének sérült részébe. Három-hat hónap elteltével az őssejtek új tüdőstruktúrákat hoztak létre, kijavítva a sérült szöveteket, mondta Zuo.

http
"A kutatás azt jelenti, hogy az emberi szervek megújítása kilépett a laborból és klinikai alkalmazásra került," - mondta Zhang Jun, az iskola vezetője.

A munkájukról szóló tanulmányt a Protein & Cell weboldalon, egy pekingi székhelyű nemzetközi folyóiratban tették közzé január 17-én. (2)

Ha a tüdőszövetek sérültek és fibrózissá fejlődnek - a kötőszövet túlzott növekedése - a betegség gyakran folytatódik és nem fordítható vissza. A hagyományos gyógyszerek csak lassítják a fibrózis folyamatát, mondták az orvosok.

A tüdőfibrózisban szenvedő egereken végzett korábbi laboratóriumi őssejt vizsgálatok a betegség megfordulását igazolták, melynek eredményeként az egerek és a tüdejük is három hét alatt "teljesen egészségessé" vált. Eddig az átültetett őssejtek nem tudták kijavítani az összes károsodott szövetet, és az ilyen átültetések nem alkalmazhatók mindenfajta tüdőbetegség esetében. A kutatók szerint azonban nyilvánvaló a javulás.

Zuo szerint "több mint 80 beteg vett részt a klinikai kísérletekben 2016 áprilisa óta, és mindegyikük esetében javulás következett be olyan mutatókban, mint a tüdőkapacitás és a gyaloglási távolság."


"A tüdőben a sérült szövetek helyreállítása és helyettesítése egyértelműen látható a CT vizsgálatok során, ami kevesebb köhögést, köpetet és légszomjat jelentett.

Főleg az olyan tüdőbetegségek okozta szövetkárosodások esetében működik, mint például a hörgőtágulat, a krónikus obstruktív tüdőbetegségek és az intersticiális tüdőbetegség. A tüdőrák nincs közöttük."

Dai Xiaotian, a klinikai kísérletekért felelős orvos azt mondta, hogy nem csak több pácienst fognak toborozni idén, hanem hosszú távú megfigyelés alatt is fognak állni. A kutatók a vese- és méhbetegeket is tesztelik őssejtterápiával.

Jelenleg a szervadományozás nyilvánvalóan még mindig szükségszerű. Ám az emberi szervek iránti igény az egyik legsötétebb alvilágot teremtette meg mind a fekete piacon, mind a nyugati egészségügyi rendszeren belül. Nem is beszélve arról, hogy magas az elutasítás aránya és az egész életen át tartó immungátló szerek iránti igény.

Ez a legújabb bravúr azonban reményt ad mind az ezzel foglalkozó orvosok, mind a szervátültetésre váró betegek számára. A terápia még mindig új, de erről a gyógymódról korábban csak álmodozni lehetett.

(1) - http://www.chinadaily.com.cn/a/201802/09/WS5a7cfa6
(2) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29344809


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10455


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>