Moszkva és Peking csökkentette az amerikai kincstári értékpapír állományát. Oroszország januárban 5,3 milliárd dollárt értékesített és az amerikai adósság legnagyobb tulajdonosainak listáján a 16. helyre csúszott vissza. Ez az országban a legalacsonyabb szint tavaly február óta.
"Egyáltalán nem csak amerikai értékpapírokat tartunk. A legfontosabb az, hogy ezek az értékpapírok likvidek legyenek. Tehát az állam legyen az, amely kibocsátja őket," - mondta az orosz pénzügyminiszter Anton Siluanov egy interjúban ezen a héten.
Oroszország az európai országok értékpapírjaiba is befektet.
"Készek vagyunk arra, hogy más szuverén államok által kibocsátott értékpapírokba fektessünk be, a legfontosabb az, hogy alacsony kockázatúaknak kell lenniük, és ennek megfelelően jövedelmet kell termelniük," - mondta Siluanov.
Januárban Kína is közel 17 milliárd dollárnyi amerikai kötvényt értékesített. Annak ellenére, hogy Peking továbbra is az amerikai kincstárjegyek legnagyobb birtokosa, a tavalyi év júliusa óta minimálisra csökkent a kincstárjegy tartaléka.
Az Egyesült Államok kormányzati kötvényeinek egyik legnagyobb befektetője továbbra is a Kajmán-szigetek. A kis adóbarát ország közel 242 milliárd dollárt fektetett be az amerikai államadósságba, hasonlóan az Egyesült Királysághoz, amely közel ugyanekkora összeg birtokosa.
Az amerikai adósság harmadik legnagyobb vásárlója Írország, amely 327,5 milliárd dollárt fektetett be az amerikai adósságot megtestesítő értékpapírokba. Továbbá Írország adóparadicsomnak számít az amerikai vállalatok számára, és érintett volt az Apple adóbotrányában is. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/421498-russia-dumping-us-treasuries/