Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az afrikai kontinens kettészakad, aminek egyre több a látható jele

$
0
0

Egyre több jelentés lát napvilágot, hogy Kenya Narok megyéjében mély szakadékok nyílnak, melyeket az esőzések is súlyosbítanak. Az egyik ilyen szakadék 15 méter mély és 20 méter széles.

A kenyai Daily Nation hírportálnak nyilatkozva egy geológus azt mondta, hogy ez a furcsa jelenség a "gyenge zónák" megnyilvánulása a régióban. Néhány ilyen repedés új, de néhány régit korábban vulkáni hamu temetett be, majd az erős esőzések hirtelen kimosták a hamut és felszínre kerültek. (1)

A geológiai dráma következtében családokat kellett evakuálni a területről. Egy család éppen otthon vacsorázott, amikor kénytelenek voltak elmenekülni, miután egy új hasadék nyílt a lábuk alatt, és állítólag kettávágta a házukat.

De mi folyik itt pontosan?

Kenya ezen része ugyan meglehetősen szélsőséges viselkedést mutat a felszínen, de nincs ok a pánikra, mert valószínűleg a völgy rendszeres tevékenységéről van szó.

Az afrikai kontinens keleti részén egy hatalmas tektonikus lemez fut végig, amely Délnyugat-Ázsiától húzódik dél felé mintegy 5000 kilométer hosszan, ami a felszínen a Nagy-hasadékvölgyként jelenik meg, amely számos gyönyörű és összetett geológiai képződmény kialakulásához vezetett.


Az afrikai lemez a szomáliai és núbiai tektonikus lemezekre oszlik, amelyek egymástól elszakadnak egy olyan folyamat során, amely körülbelül 35 millió évvel ezelőtt kezdődött. Az arábiai lemez is elmozdul, és az eredmény az, hogy az Afar-térségben egy hármas Y alakú szakadékhálózat jött létre.

Ez az aktív szakadási zóna néhány millimétert halad éves átlagban, ami hihetetlenül lassú. Végső soron ez azt jelenti, hogy körülbelül 10 millió év múlva új óceán fog megjelenni, mivel a Nagy-hasadékvölgy továbbra is elszakítja Kelet-Afrikát.

Nyilvánvaló, hogy lassan és egyenletesen fog ez megtörténni. A repedés terjedési sebessége egész hosszában változik, vagyis egyes részei lassabban vagy gyorsabban mozognak, mint mások.

Számos hipotézis látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy miért alakult ki a Nagy-hasadékvölgy, és a legnépszerűbb az az elmélet, hogy egy túlhevült köpeny csóva - vagy több kisebb csóva - emelkedik fel az adott pont alatt lévő kéregben. Bár egy 2014-es tanulmány megállapította, hogy "mélyebb eredetét továbbra is alig értjük", a legvalószínűbb oka mégis egy hatalmas köpeny csóva lehet. (2)

http
A régió egyes részei az elmúlt néhány millió év alatt lesüllyedtek, mások viszont felemelkedtek. A folyamat annyira szétdarabolta a régiót, hogy azt gondolják, hogy több tektonikus mikrolemez alakult ki, például a Victoria és a Rovuma lemezek. A Nagy-hasadékvölgy alatti geológiai folyamatok ugyanakkor látványosan bizarrak, amelyek egy sor nem eviláginak tűnő vulkánt hoztak létre.

Egy másik következmény természetesen a jelentésekben említett felszíni tevékenység.

2005-ben például egy 8 méteres szakadék nyílt meg egy 60 kilométeres szakaszon mindössze 10 nap alatt. Ez a szakadék akkor jött létre, amikor az etiópiai Dabbahu vulkánba vezető magma a föld alatt irányt váltott, ami lehűlt, megdermedt, és a felszín irányába kényszerült, ami repedést okozott. Ez a szakadék továbbra is növekszik, mert a Nagy-hasadékvölgy tovább mozog.

Amikor a Kenya ezen részén keletkezett repedésekről van szó, akkor egy hasonló magma esemény állhat mögötte - végül is több vulkán veszi körül - vagy egy hirtelen, valószínűleg rövid ugrás történt a helyi tektonikus lemezek mozgásában.

Mindaddig, amíg további részletek nem derülnek ki, ezek csupán találgatások.

Időközben Dr. James Hammond, a Londoni Egyetem geofizikusa elmondta, hogy nem tisztázott, hogy mi ez a jelenség.

"Nem hiszem, hogy ez a magma injekcióhoz kapcsolódik, ez nem ugyanaz, mint Dabbahuban. Dabbahu esetében ez nem egy egyszerű repedés volt, hanem egy sor vetődés, amely elindult," - mondta. "Ugyanígy nem vagyok biztos benne, hogy a terjedési arány helyi növekedése helyes."

"Nem tudom, mi okozta ezt," - tette hozzá. "Volt valamilyen földrengés? Ha nem, akkor valószínűleg nem tektonikus vagy vulkanikus." (3)

(1) - https://www.nation.co.ke/news/Suswa-rift-Kenya-splitting
(2) - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S146434
(3) - http://www.iflscience.com/environment/whats-causing-part


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>