Szaúd-Arábia azt állította, hogy hét ballisztikus rakétát fogtak el, melyeket a huszi erők lőttek ki Jemenből, az Egyesült Államok által gyártott MIM-104 Patriot rakétavédelmi rendszert használva.
Ezzel ellentétben olyan felvételek jelentek meg, amelyek arra utalnak, hogy a Patriot rakéták közül legalább kettő kudarcot vallott. A közösségi médiában megjelent videók azt mutatják, hogy az egyik Patriot rakéta felrobban a levegőben, és egy másik egy hirtelen U kanyart hajt végre, mielőtt a földbe csapódik.
A Patriot rakéták egy ember halálát okozták, miután a felrobbanásuk utáni törmelékeső Rijád lakóövezetében zuhant le, szaúdi katonai tisztviselők szerint. Ez az első haláleset a fővárosban a huszi rakéta támadással kapcsolatban, a Reuters szerint.
Három rakéta vette célba a szaúdi fővárost Rijádot, egy Khamis Mushait, egy Najrant és kettő Jizant. Egy katonai nyilatkozat szerint a rakéták elfogása után "néhány lakóövezetben törmelék esett le", ami egy egyiptomi lakos halálához és polgári tulajdonban történt anyagi kárhoz vezetett. Két másik polgár megsérült. (1)
A sikerről szóló szaúdi állítások ellenére lehetséges, hogy legalább két rakéta "katasztrofális kudarcot vallott," - mondta Jeffrey Lewis, a Kelet-Ázsiai Fegyverzetkorlátozási Program igazgatója. Lewis megjegyezte, hogy az egyik rakéta úgy tűnik, hogy meghibásodott a levegőben, és egy másodperc gyorsan megfordult és a földbe csapódott. (2)
Lewis egészen addig ment, hogy azt sugallta, hogy a veszteségeket maguk "a szaúdi elfogó rakéték okozták, nem pedig a huszik rakétái," bár megjegyezte, hogy további információra van szükség arról a helyről, "ahol a törmelék lezuhant, a becsapódási pontokról, és ahol az emberek meghaltak vagy megsérültek," mielőtt levonhatnák a következtetéseket.
Szaúd-Arábia az amerikai MIM-104 Patriot rendszert használja rakétavédelemre. Ha a múlt éjjeli elfogás kudarc volt, akkor a rendszer hatékonysága szempontjából jelentős kérdőjelek merülnek fel, és nem ez lenne az első eset.
2017 novemberében Szaúd-Arábia állítása szerint egy huszi ballisztikus rakétát fogtak el Rijád fölött. Az elkövetkező napokban Donald Trump elnök a fegyver sikerével büszkélkedett, és azt mondta a riportereknek: "Rendszerünk kiütötte a rakétát a levegőből."
Azonban a Lewis és a Middlebury Intézetbeli munkatársai által készített elemzés azt sugallta, hogy a rakéta robbanófeje átjutott a szaúdi védelmen és majdnem elérte célját, Rijád repülőterét. A New York Times szerint a robbanófej olyan közel robbant fel a repülőtér egyik terminálja mellett, hogy az utasok felugrottak a helyükről.
A szaúdi tisztviselők azt állították, hogy Rijád belvárosában megtalálták a rakéta testének darabjait a sikeres elfogásra utalva. A robbanófej maradványai azonban hiányoztak. A rakéta teste és a robbanófej általában elválik a célpont közelében, a test lezuhan és a robbanófej folytatja útját a rendeltetési helyére.
A robbanófej darabjainak hiánya azt sugallja, hogy mintegy 12 mérföldre megközelítette a repülőtéret, ahol a robbanás és a füst utalt a detonációra. A szaúdi tisztviselők azt állították, hogy a robbanást az elpusztított rakéta törmelékének lezuhanása okozta, de a nagy hatás - amit a terminál utazói éreztek - és a fő rakéta törmelék és a robbanás közötti 12 mérföldes távolság miatt ez nem valószínű.
Lewis szerint "A kormányok hazudnak e rendszerek hatékonyságáról, vagy szándékosan félretájékoztatják őket." (3)
(1) - http://www.spa.gov.sa/viewfullstory.php?lang=en
(2) - https://www.middlebury.edu/institute/people/jeffrey-lewis
(3) - http://www.newsweek.com/did-us-made-saudi-missile-def