Tengertudósok a Föld történelmének egyik legnagyobb áradására találtak bizonyítékokat a Földközi-tenger fenekének közepén.
A zanclean-kori áradásként ismert özönvízről úgy vélik, hogy véget vetett a "messinai sókrízisnek" (MSC), amely időszak alatt a Földközi-tenger részben kiszáradt. Az Atlanti-óceánnal való kapcsolatának a zsugorodása miatt a Földközi-tenger egy hatalmas sósvizű tóvá alakult át, amelyet részben a régió száraz éghajlata 6 millió évvel ezelőtt elpárologtatott.
Az egyik elmélet a Földközi-tenger újbóli feltöltődését az MSC kor végén mintegy 640 ezer évvel később egy katasztrofális áradással magyarázza a Gibraltári-szoroson keresztül.
A Szicília és a máltai szigetek keleti partjai mentén a tengerfenék lgszélesebbkörű adatainak vizsgálata során egy nemzetközi geodéziai csapat egy kiterjedt eltemetett anyagtömeget fedezett fel, amelyet feltételezhetően a zancleani áradás erodált és hordott magával.
Ez az anyagtömeg egy Kréta szigetének megfelelő területet foglal el, és helyenként 900 méter vastag. A zancleani áradás áthaladása a Máltai Meredélyen - egy hosszú tenger alatti mészkő szikla - 1,5 kilométer magas vízesést eredményezett, ami az Eiffel-torony ötszörösének felel meg. Ez a víz egy 5 kilométer széles és 20 kilométer hosszú kanyont erodált a tengerfenéken, amely még mindig megtalálható Noto (Délkelet-Szicília) város partja mentén.
A kutatók úgy vélik, hogy a Földközi-tenger kevesebb, mint 2 év alatt újra feltöltődött az áradás következtében.
Ez a felfedezés azért fontos, mert bizonyítja, hogy a Földközi-tenger szintje több mint ezer méterrel csökkent, és hogy az MSC kor vége egy katasztrofális áradással esett egybe, amely hatással volt az egész Földközi-tengerre. (1)
A felfedezésről készült tanulmány a Scientific Reports című tudományos folyóiratban jelent meg. (2)
http
(1) - https://www.um.edu.mt/newspoint/news/features/2018/02/evidence
(2) - https://www.nature.com/articles/s41598-018-19446-3