Egy kísérleti műholdat indítottak útjára április 2-án egy SpaceX Falcon 9 rakétával. A küldetése? Hogy egy olyan kísérlet része legyen, melynek végső célja annak a több mint 21000 darab ismert szemétnek az eltávolítása, amely jelenleg Föld körüli alacsony pályán kering.
Az akár 28 200 kilométer/órás sebességgel haladó 1 centiméteresnél nagyobb objektumok állandó fenyegetést jelentenek a műholdakra, a személyzettel működő űrállomásokra és a missziós járművekre. És sajnos a lebegő szemét között vannak olyan darabok, melyek akkorák mint az emeletes buszok.
Eltekintve attól, hogy ezeket az objektumokat folyamatosan nyomon követik, keveset tettek azért, hogy eltüntessék őket a keringési pályájukról, legalábbis eddig. A Surrey Space Center (Surrey, Egyesült Királyság) által vezetett nemzetközi kutatócsoport segítségével kifejlesztett RemoveDEBRIS két lehetséges szemét befogó technológiát tartalmaz, melyeket a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósai kezdenek tesztelni több héttel azt követően, hogy a rakéta szerdán dokkolt. (1)
Az önálló, kamerával és videóval felszerelt 100 kilogrammos műholdat az ISS-en belül kell összeszerelni, majd az állomáson kívül egy robotkar segítségével pályára kell állítani.
Először is a RemoveDEBRIS egy háló technológiával rendelkezik, amely, ahogy a neve is sugallja, egy hálót lő ki egy az űrben keringő mesterséges tárgyra, jelen esetben egy 10 centiméteres kockára egy felfújható ballonnal. Ha minden a terv szerint halad, akkor a háló körülveszi a kockát és a ballont, és arra kényszeríti az objektumot, hogy elhagyja a pályáját, és következésképpen elégjen, amikor újra belép a Föld légkörébe.
Ezt követően a RemoveDEBRIS egység automata vizuális alapú navigációs rendszerét fogják értékelni, amely felméri és nyomon követi az űrszemetet, amit egy második kockán fognak elvégezni.
Az igazi móka viszont az lesz, amikor a második szemét eltávolító módszert tesztelik, miközben egy miniatűr szigonyt lő ki a műhold egy célpontra, amellyel azt vizsgálják, hogy az űrszemét kiüthető-e a pályájáról.
És végül, de nem utolsósorban, annak elkerülése érdekében, hogy maga is űrszemétté váljon, a RemoveDEBRIS platformnak bizonyítania kell, hogy a teszt küldetés befejezésekor képes letérni a pályájáról. Ennek elérése érdekében az egység egy nagy vitorlát feszít ki, amely a légkör felső rétegének ritka levegőmolekuláit fogja fel, ami létrehozza a húzást. Ez viszont gyorsan letéríti a műholdat az útvonaláról és a Föld felé irányítja.
A négy fázis befejezése után a csapat megvizsgálja, hogy a küldetés mely részei voltak sikeresek, és melyek szorulnak javításra.
"Mindezeknek a különböző technológiáknak megvannak az előnyei és a hátrányai," - mondta a vezető kutató Guglielmo Aglietti professzor. "Például, amit tesztelünk - a háló és a szigony - egyszerű és olcsó, de kockázatosabbnak tekinthetők bizonyos körülmények között, mint egy robotkar."
"Másrészt, ha a törmelék nagyon gyorsan forog, akkor nagyon nehéz lesz robottal befogni, és a hálóval való megközelítés jobban működhet," - mondta Aglietti. (2)
http
(1) - https://www.surrey.ac.uk/surrey-space-centre/missions/
(2) - http://www.iflscience.com/space/mission-to-clean-up-space