Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az égbeszökő amerikai államadósságot nem lehet örökké dollár nyomtatással megoldani, válság is jöhet egy elemző szerint

$
0
0

Az egyre növekvő adósság, amely meghaladta a 21 billió dollárt, az amerikai gazdaság védjegyévé vált. Egy elemzőtől azt kérdezték, hogy mennyi ideig folytatódhat ez anélkül, hogy súlyos problémákat okozna a világ legnagyobb gazdasága számára.

Az amerikai kincstárjegyeket és az USA külföldi adósságát régóta támogatják a dollár nyomdagépekkel, és ez a támogatás véget érhet a TeleTradeBel elemzője, Mihail Gracsev szerint.

"2009 és 2014 között a Fed aktívan felvásárolta a kincstárjegyeket a mennyiségi lazítási politika részeként (QE). Miután a mennyiségi lazítást elvetették, a Fed továbbra is vásárolta az értékpapírokat, csak kisebb mennyiségben. Az amerikai jogi személyek és magánszemélyek mindig is az adósság harmadik legnagyobb vásárlói volt. Az adósság növekedése és az értékpapírok kibocsátásának volumene azért volt lehetséges, mert a Fed folyamatos likviditásnövekedése nulla kamatlábon volt. Ez támogatta az amerikai tőzsde féktelen növekedését is," - mondta Gracsev.

Az árapály azonban megváltozott, miután a Fed elkezdte megemelni a kamatlábat (jelenleg 1,75 százalék), amely 2020-ra várhatóan 3,75 százalékra emelkedik, jegyezte meg az elemző. A befektetők érdeklődése a kincstárjegyek iránt visszaesett, és a hozam automatikusan megemelkedett. Ezen a héten a 10 éves értékpapírok 3,018 százalékos hozamot mutattak. "Ez a tényező idegességhez vezetett a piacokon, és sok kérdést vetett fel," - mondja Gracsev.


A növekvő kamat és a kincstári hozamok miatt az egyre növekvő adósság kezelése problémává válhat az amerikai gazdaság számára, figyelmeztet az elemző. "Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok gazdasága nagy, még mindig nem rendelkeznek plusz pénzzel."

Amikor a 10 éves amerikai kincstárjegy hozama nő, azt jelzi, hogy az amerikai értékpapírok iránti kereslet esik, magyarázza Gracsev. A hozamok a második kötvénypiacon a csúcson legfeljebb 15 százalékkal emelkedtek 1981-ben. Azóta az Egyesült Államok gazdasága belépett a legnagyobb kötvénypiacra, a hozamok pedig 15 százalékról 1,5 százalékra csökkentek 2016-ban. Ezt követően a hozamok ismét emelkedtek, és a 2008-as nagy recesszió óta a legmagasabb szinten vannak.

"Ha a hozam tovább növekszik, akkor az a kincstári tőke nagy kivonulásához vezethet, és akár a világ dollár pénzügyi rendszerének összeomlását is okozhatja," - mondta Gracsev. Az elemző hozzáteszi, hogy a dollár összeomlása jelenleg túlzásnak tűnik, hiszen a globális gazdaság nagymértékben függ az amerikai valutától. A szakértő szerint valószínűbb, hogy a dollár buborék tovább fog nőni. (1)

A pénz, mint adósság


(1) - https://www.rt.com/business/425640-us-treasuries-yield-dollar-printing/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>