A kutyák eltérő módon öregednek az emberekhez képest, de az egyszerű szabály, miszerint 1 emberi év 7 kutyaévnek felel meg, messze nem pontos.
Ha az emberek hétszer lassabban öregednek, mint a kutyák, akkor sokan közülünk már 7 évesen szaporodóképesek lennénk és 150 évig élhetnénk, ami nyilvánvalóan nem így van.
Azon tény oka, hogy a kutyák egy év után érhetik el a teljes nemi érettséget azt jelenti, hogy kutya barátaink az életük első két évében gyorsabban öregszenek, mint az emberek.
De még ez az általános megállapítás sem teljesen igaz, mivel a kisebb fajták gyorsabban érik el az ivarérett kort, mint a nagyobb fajták.
Az emberekkel összehasonlítva a kutyák életük kezdetén gyorsabban öregednek és lassabban a vége felé. Ezért a kutya korának kiszámítása az emberéhez képest kicsit trükkös, de szerencsére lehetséges.
Mivel a kisebb fajták hosszabb ideig élnek, mint a nagyobb fajták, fontos a kutya életkorának meghatározása a kategóriájának megfelelően: kicsi (9 kilogramm vagy kevesebb), közepes (9-22 kilogramm), nagy (22-40 kilogramm) vagy óriás (40 kilogramm fölött).
Bár a hétéves mítosz eredete ismeretlen, az emberiség az 1200-as évektől kezdve igyekszik találni egy jó módszert a kutyaévek kiszámítására és kifejezni emberi években.
Ennek egyik legkorábbi példája a Westminster apátság egyik felirata, amely az 1268-os évre nyúlik vissza, és azt számítja ki, hogy egy emberi év kilenc kutyaévnek felel meg, ami része volt annak a furcsa módnak, ahogy kiszámították a világ végét az 1200-as években.
A hétéves szabályról úgy gondolják, hogy sokkal fiatalabb. A Kansas Állami Egyetem állatorvosa azt mondta a The Wall Street Journal-nak: "Azt hiszem, ez egy marketing trükk volt, amely arra ösztönözte a tulajdonosokat, hogy évente legalább egyszer behozzák kedvenceiket." (1)(2)
(1) - https://www.wsj.com/articles/SB121997338176882143
(2) - http://uk.businessinsider.com/is-a-dog-year-equal-to-7-human-years-2014-10