Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Tudósok magyarázatot találtak a Halál-völgy "vitorlázó köveinek" rejtélyes mozgására

$
0
0

A Halál-völgy Nemzeti Park az egyik legforróbb hely a Földön, amely rémisztőnek hangzik, de határain belül számos olyan jellegzetesség van, amelyet csak dicsérni szoktak a festői szépségük miatt, míg mások, mint a Racetrack Playa, tele vannak rejtélyekkel.

A Racetrack Playa egy lapos, kiszáradt tómeder a sivatagban, egy sajátos terület, amely öt kilométer hosszan húzódik. Ahogy az évszakok változnak, úgy a meder felszíne is. A nyári hónapokban a repedezett iszap azt sugallja, hogy a terep idegen, vízmentes bolygón található, a téli hónapokban azonban jéglemezek jelennek meg rajta. Több tucatnyi kőzet van a tómederben, amelyek közül néhány elég kicsi ahhoz, hogy az ember a tenyerében tartsa, mások pedig hatalmasak, akár 300 kilósak is lehetnek, ami kérdéseket vet fel.

Ezek a kövek nyilvánvalóan A pontból B-be mozognak, mintha egy láthatatlan bűvész ült volna egy közeli hegycsúcson és telekinézist használt volna. Ez azonban nem egy mágus munkája. A sziklák mozgásának rejtélyéhez hozzátartozott az is, hogy nagyon hosszú ideig senki sem volt tanúja annak, ahogy vándorolnak a tómederben.


Mégis nyilvánvaló volt, hogy a legnehezebb darabok közül néhány jelentős távolságokat tud megtenni az eredeti helyéhez képest. Az egyik hatalmas kő például több mint 450 métert tett meg egy nyomvonalon. Azt is megállapították, hogy az egyenes pályán csúszó kövek alja durva felületű, míg azok a sziklák, amelyeknek sima az alsó fele, hajlamosabbak a bizonytalanabb mozgásokra.

Míg az évek során a geológusok és a kutatók az összes ilyen részletet összegyűjtötték, a kérdés, hogy pontosan hogyan mozognak a vitorlázó kövek és hoznak létre nyomokat, továbbra is megválaszolatlan maradt. Sokan alkottak elméleteket ezzel kapcsolatban, egyesek azt mondták, hogy a mágnesesség okozza, mások szerint pedig a gravitációs erők. Az összeesküvés-elméletek sem hiányozhattak, voltak, akik szerint az idegenek okozzák a kövek mozgását. Végül minden ilyen feltevést elutasítottak és a területet a 20. század eleje óta vizsgálják.

A legutóbbi időkben egy tudós konyhájában létrehozott kísérlet elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy előálljon a legérdekesebb bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a sziklák hogyan mozognak. A kísérletet követően a helyszínen elkészítették az első time-lapse fényképeket és intenzívebb megfigyelések történtek a területen.

http
A NASA tudósa, Ralph Lorenz eredetileg 2006-ban érkezett a Halál-völgybe, hogy megvizsgálja a környék meteorológiai mintáit. Az ő kíváncsiságát is felkeltette a Racetrack Playa híres vitorlázó köveinek rejtélye.

Lorenz egy kisebb kísérletet végzett el a konyhájában, amit 2013 júniusában a Smithsonian magazin számára fejtett ki. Egy adagnyi vizet tett egy tartályba, hozzáadott egy darab kőzetet, amely elég nagy volt ahhoz, hogy kilógjon a vízből, majd az egész dolgot berakta a fagyasztóba. Aztán vette a jégbe ágyazódott követ és egy vizes tálcába helyezte, amelynek homok volt az alján. Mindössze annyit kellett tennie, hogy megfújja a követ, hogy mozgásba hozza. Ez a mozgás nyomot hagyott a homokban. (1)

"Alapjában véve egy jéglemez jön létre a kőzet körül, és a folyadék szintje megváltozik, így lebegni kezd az iszapban," - magyarázta a Smithsonian-nek. "Ez egy kis lebegő jéglemez, amelynek történetesen van egy lefelé hajló gerince, ami nyomot hagy a sárban."


Lorenz tovább folytatta a vizsgálatot, miután a kezdeti kísérlet ígéretesnek bizonyult, mint a rejtély megoldásának kulcsa a korábban megvizsgált elméletekhez képest. Ő és csapata 2011-ben mutatta be a megállapításokat.

Valójában némi fizika játszik szerepet abban, hogy a kövek mozogni kezdenek, vagy inkább a víz, a jég és a könnyű szél tökéletes kombinációja. Mivel ez a folyamat évtizedekig is eltarthat, a tudósok speciális kamerákat telepítettek a helyszínre. Ekkor sikerült elsőként rögzíteni, hogyan változik a Racetrack Playa.

A kutatócsoport kiszámította, hogy a téli hónapokban a megfelelő körülmények között a tómeder felületén összegyűlt esővíz éjszaka megfagy, majd a következő napon megolvad. Ahogy a jéglemezek fokozatosan vékonyodnak, a kövekhez rögzült darabok letöredeznek, lehetővé téve számukra, hogy szabadon csússzanak a felszínen, amikor a szél ereje nekinyomódik. Így jönnek létre a nyomvonalak. Csak a megfelelő mennyiségű jégre, vízre és szélre volt szükség, hogy megoldódjon a rejtély.

A Kalifornia és Nevada határai között elhelyezkedő Halál-völgy több érdekes jellemzővel rendelkezik, ami odacsábíthat mindenkit, aki a környéken túrázik. Most, hogy a Racetrack Playa rejtélye megoldódott, talán a park egyéb jellegzetességei - a dűnéi, a kanyonjai, sőt még egy meteor kráter is - újabb megfejtendő titkokat tartogathatnak a tudósok számára.

(1) - https://www.smithsonianmag.com/travel/how-do-death-valley


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>