A Punggye-ri fő nukleáris tesztterület felett lévő hegy Észak-Koreában valószínűleg összeomlott tavaly ősszel egy nukleáris kísérlet után, ami szakemberek szerint aggodalomra adhat okot a radioaktív szennyeződés és a környezeti katasztrófa miatt, közölték a Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem geológusai.
A kínai tudósok kevesebb, mint egy héttel azután közölték ezt, hogy Észak-Korea vezetője, Kim Dzsongun bejelentette, hogy országa haladéktalanul felfüggeszti a nukleáris és rakéta teszteket, és lezárja a tesztek végrehajtására szolgáló területet az Egyesült Államokkal és Dél-Koreával tartott megbeszélések előtt.
"A helyszín összeomlása miatt a radioaktív anyagok szoros ellenőrzésére van szükség a kísérleti telepen," - írták a geológusok egy tanulmányban, amely a Geophysical Research Letters legutóbbi számában jelent meg. (1)
A nukleáris robbanások hatalmas mennyiségű hőt és energiát bocsátanak ki. A tavalyi év szeptember 3-án végrehajtott nukleáris bomba tesztet követően a kutatók szerint a "robbanás egy üreget hozott létre és károkat okozott" a közeli Mantap-hegyben, ahonnan radioaktivitás szivároghat. A 100 kilotonnásra becsült robbanás volt a hatodik teszt, ami 10-szer erősebb volt, mint bármelyik az előző öt közül. Összehasonlításképpen, az 1945-ben Hiroshimára ledobott atombomba 15 kilotonnás volt. Kb. 8,5 perccel a robbanás után egy 6,3-es erősségű földrengést regisztráltak, a következő hetekben pedig további négy földrengést generált a robbantás.
A kiváló minőségű szeizmikus adatok összegyűjtésével és a műholdképek vizsgálatával a tesztek előtt és után a tudósok meg tudták határozni, hol történtek ezek a földrengések, és hogy valóban a tesztek okozták-e őket. A korábbi tesztek megváltoztatták a terület azon képességét, hogy ellenálljon a tektonikai stressznek olyan mértékben, hogy a korábban inaktív tektonikus hibák "kritikus"állapotot értek el. A további zavarok és jövőbeli nukleáris tesztek a térségben több pusztító földrengést okozhatnak.
"Tekintettel az észak-koreai nukleáris kísérletek történetére, amelyet ennek a hegynek a belsejében végeztek el, egy hasonló nukleáris teszt még nagyobb méretű összeomlást eredményezne, ami környezeti katasztrófát okozna," - írják a kínai szakemberek a tanulmányban.
Az eredmények megerősítik egy múlt hónapban publikált tanulmány hasonló következtetéseit, ami azt sugallja, hogy a tektonikai események valójában emberi eredetűek és nem a természetben előforduló tektonikai aktivitás eredményei. A tanulmány szerint az utórengés valószínűleg "egy robbanás által generált kőzet kürtő összeomlása következtében" történhetett. (2)
Az észak-koreai-kínai határ mentén nem sikerült radioaktív anyagokat érzékelni, a kínai tisztviselők azonban attól tartanak, hogy a radioaktív por kiszivároghat a sérült hegyek repedésein és lyukain keresztül. (3)
(1) - https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029
(2) - https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.
(3) - http://www.iflscience.com/policy/this-could-be-the