Oroszország legkorszerűbb hiperszonikus járműve, amely az elemzők szerint könnyedén át tud jutni a meglévő amerikai rakétapajzson, 2020-ra hadrendbe lép, az amerikai hírszerzés által hivatkozott jelentések szerint.
A CNBC-nek az anonimitás feltételei mellett nyilatkozó források az amerikai hírszerzési jelentések tudatában elmondták, hogy az orosz hadsereg 2016-ban kétszer is sikeresen tesztelte a fegyvert. A fegyver harmadik ismert tesztjét állítólag 2017 októberében hajtották végre, ami állítólag nem sikerült, amikor az eszköz másodperccekkel azelőtt lezuhant, hogy elérte volna a célját. (1)
A források szerint a katonai eszköz jelentős áttörés lenne, amely lehetővé tenné az orosz hadsereg számára, hogy túlszárnyalják az amerikai képességeket. A hírszerzési források azt állították, hogy a hiperszonikus gép olyan képességekkel rendelkezik, hogy lehetővé válik számára a legfejlettebb rakétavédelmi rendszerek legyőzése is.
"Az ilyen fajta sikló járművek a rakétavédelmi rendszerünk hiányosságait támadják,"- mondta Thomas Karako, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja Rakétavédelmi Projektjének igazgatója. Az elemző megjegyezte, nincs idő "a jelenlegi rakétavédelem módosítására" hozzátéve, hogy "szerencsétlen dolog, hogy hagytuk Oroszországot idáig eljutni".
Korábban már amerikai parancsnokok elismerték, hogy kevés olyan katonai erő van, amely ellensúlyozhatná Oroszország fejlett hiperszonikus technológiáit. "Nincs olyan védelmünk, amely megakadályozná az ilyen fegyverek ellenünk való alkalmazását," - jelentette ki John Hyten tábornok, az amerikai stratégiai parancsnokság vezetője márciusban a Szenátus Fegyveres Szolgálatok Bizottságában.
"Mind Oroszország, mind Kína agresszíven folytatják hiperszonikus képességeik fejlesztését," - mondta. A tábornok, aki egyszer Oroszországot nevezte a legjelentősebb fenyegetésnek az Egyesült Államokra nézve, sürgette Amerikát, hogy dolgozzanak ki új stratégiai fegyvereket az orosz képességekhez hasonlóan.
Vlagyimir Putyin orosz elnök március elején mutatott be néhány új kifinomult fegyvert. A hiperszonikus fegyverrendszerek két változatát is bemutatta, amelyek fejlesztés alatt állnak Oroszországban.
Az egyik egy repülőgépről indítható légi jármű, amely 10-szeres hangsebességgel halad, és amelynek hatótávolsága 2000 km. A fegyver, az úgynevezett Kinzhal hagyományos vagy nukleáris fegyverként is működhet.
Egy másik fejlesztés alatt álló eszköz egy hiperszonikus sikló jármű - az úgynevezett "Avangard", amelyet egy ballisztikus rakéta juttat a levegőbe. Oroszország már 2004-ben is tesztelt egy hasonló eszközt, és azóta jelentős előrehaladást értek el, mondta Putyin. A jármű képes 20-szoros hangsebességgel repülni a légkörben és ellenállni a levegő súrlódása által generált 2000 Celsius fokos hőnek. (2)
(1) - https://www.cnbc.com/2018/05/15/russia-hypersonic-weapon
(2) - https://www.rt.com/news/427014-russian-hypersonic-missile