Európában dühös reakciókat váltottak ki Trump egyoldalú iráni szankciói, mellyel kapcsolatban az Európai Unió költségvetési biztosa, Guenther Oettinger világossá tette, hogy Európa nem tekinthető az Egyesült Államok vazallusának, és kijelentette, hogy "Trump megveti a gyengéket. Ha lépésről lépésre visszavonulunk, ha elfogadjuk, hogy az Egyesült Államok egyfajta kisebb partnerévé váljunk, akkor elveszünk".
Az Európai Bizottság pénteken elindította annak a törvénynek az aktiválását, amely megtiltja az európai társaságok számára, hogy betartsák az USA Irán elleni szankcióit, és nem ismeri el az amerikai büntetések végrehajtására vonatkozó bírósági határozatokat.
"Mint az Európai Bizottságnak kötelességünk megvédeni az európai vállalatokat, így most cselekvésre van szükségünk, és ezért indítjuk el az 1996-os 'blokkoló törvény' aktiválását. Holnap reggel 10:30-kor megtesszük ezt," - mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
Az EU vezetők bulgáriai találkozója után tartott sajtókonferencián elmondta, hogy "úgy határozott, hogy lehetővé teszi az Európai Beruházási Bank számára, hogy megkönnyítse az európai vállalatok befektetését Iránban, és maga a Bizottság fenntartja együttműködését Iránnal."
Európa keményvonalas álláspontja fel fogja dühíteni Trumpot, mivel Brüsszel hatékonyan semlegesíti az amerikai szankciókat, és erőszakos válaszra lehet tőle számítani, mivel szüksége van Európára a maga oldalán, hogy az USA Irán elleni szankcióinak esélye legyen a sikerre.
Talán érezve, hogy mi következik, Emmanuel Macron francia elnök egy kissé lágyabb hangon szólalt meg, és kijelentette, hogy az iráni nukleáris megállapodás francia védelme a biztonsággal és a stabilitással, és nem a kereskedelemmel kapcsolatos aggályokra épül, és hogy az egyezményt ki kell egészíteni, folytatni kell a tárgyalásokat, beleértve a rakétavédelmi programot is.
A francia elnök azt mondta, hogy "az Európai Unió úgy döntött, hogy megőrzi a nukleáris megállapodást és megvédi az uniós vállalatokat" hozzátéve, hogy "fő érdekünk Iránban nem a kereskedelem, hanem a régió stabilitásának biztosítása, ezzel együtt nem válunk Irán szövetségesévé az Egyesült Államokkal szemben."
"Az én prioritásom nem kereskedelmi, hanem geopolitikai és stratégiai. Ez a stabilitásról szól, és az iráni társadalom nyitottságát támogatja. Az iráni keményvonalasok voltak azok, akik leginkább ellenezték ezt a megállapodást."
"Élénk a vitánk Iránról. A 2015-ös nukleáris megállapodás kulcsfontosságú eleme a régió békéjének és biztonságának. Mi úgy döntöttünk, hogy támogatjuk azt, bárhogy is dönt az USA, hogy mit tesz," - mondta a francia elnök a szófiai csúcsra való megérkezésekor. "Megígértük, hogy megtesszük a szükséges politikai lépéseket, hogy vállalataink Iránban maradhassanak."
Macron azt is elmondta, hogy az Iránnal kötött nukleáris megállapodást nem csak meg kell őrizni, hanem ki is kell egészíteni és ki kell terjeszteni annak érdekében, hogy megoldásokat találjanak a rakéta problémára, és az Irán térségben betöltött szerepével kapcsolatos kérdésekre. (1)
(1) - https://www.zerohedge.com/news/2018-05-17/eu