Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Ez a koncentrált naperőmű rendszer teljesen csőszerű és felfújható, miközben könnyen szállítható

$
0
0

A HELIOtube radikálisan eltér a hagyományos koncentrált napenergia technológiáktól, mivel felfújható műanyag fóliákra épül. Ahelyett, hogy közvetlenül villamos energiává alakítanák a napfényt, mint ahogy a napelemek teszik, a koncentrált napenergia rendszerek a napfényt egy kis területre összpontosítják, amelyek hatékony eszközök lehetnek a termikus energia egy részének kihasználására közvetlenül gőzként, vagy közvetve villamos energiává alakítva.

Sokféle koncentrált napenergia technológia létezik, talán a leginkább közismert formája a "napenergia torony", amely több száz heliosztátot (kettős tengelyű nyomkövető reflektorokat) tartalmaz, amelyek közvetlenül a toronyba sugározzák a napfényt, és amiért sokan nem kedvelik, mert rengeteg madarat elpusztít.

Azonban egy másik koncentrált technológia a parabolavályú rendszer, ami a napfényt sokkal közelebb állítja a vevőkészülékhez, mint amilyen messze van egy szoláris torony, és egy csövet fűt, ami elvégzi a termikus energia összegyűjtését, ami kiküszöböli a madarakkal kapcsolatos problémát.


A koncentrált napenergia technológia egyik legújabb megközelítése néhány hasonlóságot mutat a parabolavályú rendszerekkel, mivel ez is egy központi hőgyűjtőre összpontosítja a napfényt, de az osztrák Heliovis cég új technológiájának célja, hogy drasztikusan csökkentse a hagyományos rendszerek magas költségeit, miközben jóval nagyobb rugalmasságot biztosít, mivel ez a rendszer szállítható, és nem helyhez kötött.

A HELIOtube technológia, amely műanyag fólia rendszeren alapul a merev parabola tükrök helyett, 55% -kal kevesebbe kerül, mint a hagyományos vályús rendszerek, és 40%-os szén-dioxid kibocsátás megtakarítást is jelent, mivel a hozzá használt könnyű anyagok gyártása sokkal kevésbé erőforrás igényes, és élettartamuk végén újrahasznosíthatók.

A HELIOtube rendszer egy zárt henger, ami gyakorlatilag felfújható és így veszi fel az alakját, és amelynek a tetején átlátszó fólia található, ami lehetővé teszi a napfény belépését, majd egy "tükörfilm" veri vissza a napsugarakat egy termikus gyűjtőre, amelyben a folyadék 400 és 600 Celsius fok közötti hőmérsékletű. A csőben két légzáró kamra jön létre, és a tükörfilmet egy kis nyomáskülönbség alakítja ki a kettő között, és az egész henger alumínium rácsokkal és acél kerettel van ellátva.


A termikus gyűjtőn keresztül haladó hőátadó folyadék közvetlenül hőleadásra is képes, vagy gőz előállítására használható, amivel turbinákat lehet meghajtani. A Heliovis által javasolt néhány további alkalmazás például a naphűtés, a vízsótalanítás és az olaj visszanyerés, és az egyik legérdekesebb tulajdonsága, hogy a szállíthatóságának köszönhetően sokkal gyorsabb a rendszer telepítése, valamint sokkal kisebb a szén-dioxid kibocsátása.

A Heliovis szerint a HELIOtube rendszert fel lehet tekerni és egy szabványos hajókonténerben lehet szállítani, majd újra fel lehet fújni az új helyszínen, ami jelentős előnyöket jelent a többi koncentrált rendszerekhez képest a logisztikai költségek csökkenése miatt. A cég tavaly júniusban helyezte üzembe "a technológia első ipari alkalmazását" Spanyolországban egy kísérleti projekt részeként, ahol az 1 megawattos, 200 méter hosszú, 9 méter széles rendszer egy "világrekorder homogén tükröt jelent, ami körülbelül 1600 négyzetméteres (8 m széles és 200 m hosszú)."

A rendszer, amely egy hőtároló komponenssel is rendelkezik, ami sötétedés után fenntartja a hőtermelést, biztosítja a folyamatos gombatermelést, és várhatóan több tízezer liter dízel üzemanyagot takarít meg.


https://heliovis.com/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443