Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Milliárd dolláros rakomány - Újabb részletek derültek ki a "hajóroncsok szent gráljáról"

$
0
0

Részletek láttak napvilágot arról a 18. századi spanyol gályáról, melyet három éve fedeztek fel Kolumbia partjainál, és amely aranyat és smaragdot szállított. A roncs megtalálásának pontos helye továbbra is szigorúan őrzött titok.

A 62 ágyúval és három árboccal rendelkező San José gályát, amelyet a "hajóroncsok szent gráljának" tartanak a gazdag rakománya miatt, Cartagena partjainál fedezték fel 2015 novemberében.

A spanyol hajó a 1708-as spanyol örökösödési háború során egy brit hajókkal vívott harcban süllyedt el rengeteg arannyal, ezüsttel és smaragd kincsekkel. Úgy gondolják, hogy a nemesfémeket a spanyolországi gyarmati bányákból termelték ki Peruban és Bolíviában, hogy támogassák V. Fülöp spanyol király háborús erőfeszítéseit, és egyesek szerint akár 17 milliárd dollár értékű is lehet.

A keresés és a felfedezés részletei eddig titokban maradtak, de most a keresésben érintett szervek, köztük a kolumbiai kormány is engedélyt adott az új információk közzétételére.

A Woods Hole Oceanográfiai Intézet megerősítette, hogy egyik víz alatti autonóm járművük, a REMUS 6000 kulcsfontosságú szerepet játszott abban, hogy megtalálják a roncsot 600 méterrel a felszín alatt Kolumbia Barú-félszigetének térségében. (1)

http
A kolumbiai haditengerészet kutatóhajója, az ARC Malpelo vezette az expedíciót. Az autonóm jármű mindössze 10 méter magasan állt meg a roncs felett, ahol le tudta fotózni a San José gálya egyik legfontosabb megkülönböztető elemét, a bronz ágyúit.

Miután közelebbről is szemügyre vették az ágyúkat, melyeken delfin metszetek találhatók, a vezető szakértők megállapították, hogy a San José maradványairól van szó.

A REMUS-t eddig számos nagy horderejű roncs keresése során használták, köztük az Air France 447-es járatának megtalálásában vett részt, melynek maradványaira 2011-ben bukkantak rá, amely 2009-ben Brazília északkeleti partjától néhány száz kilométerre zuhant le. A rendszert a Titanic roncsainak feltérképezésére és fényképézésére is használták egy 2010-es expedíció során.

A régóta áhított San José roncsát számos nemzet, valamint magánkézben lévő cég akarta megszerezni, és próbálták az elsüllyedt kincsek jogát magukénak tudni. (2)


A felfedezést követően az amerikai székhelyű Sea Search Armada cég azt állította, hogy 1982-ben megtalálták a hajót és regisztráltatták a helyét, de a kolumbiai kormány szerint ez nem ugyanaz a hely. Az elveszett hajó pontos helye továbbra is államtitok marad. (3)

Kolumbia folytatja a roncsok megmentésére irányuló tervek végrehajtását, és pályázatot írtak ki a munkák elvégzésére. A múlt hónapban az UNESCO, az Egyesült Nemzetek kulturális ügynöksége felszólította Kolumbiát, hogy ne használják fel kereskedelmi célokra a roncsot.

A kolumbiai kormány azt állítja, hogy egy múzeum és egy világszínvonalú konzerváló laboratórium felépítését tervezik, hogy megőrizzék és nyilvánosan bemutathassák a roncs tartalmát, beleértve az ágyúkat, kerámiákat és egyéb leleteket. (4)


(1) - http://www.whoi.edu/news-release/new-details-on-discovery
(2) - http://www.harvardilj.org/2016/01/swimming-against-the-tide
(3) - https://news.nationalgeographic.com/2015/12/151218-san-jose
(4) - https://www.rt.com/news/427437-shipwreck-treasure-discovery


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443