A ruházati iparág általában nem éppen a fenntarthatóságáról ismert, de sok márka egyre inkább a környezetbarát anyagokhoz fordul, mint amilyen például a bambusz, a szerves pamut vagy az újrahasznosított műanyag.
Az ausztrál Nanollose biotechnológiai vállalat azonban egy nagy lépést tett előre és kifejlesztette a növénymentes cellulózt, melyet "ipari ökológiai és mezőgazdasági hulladékokból"állítanak elő. A cellulózt ezután fenntartható műszálakká alakíthatják, amely alternatívát jelent a növényi alapú szövetekkel szemben. (1)
A vállalat technológiájával előállított Nanollose egy mikrobiális, vagyis növénymentes cellulóz, melyet "egy nem veszélyes és nem fertőző baktérium hoz létre egy biológiai rendszerben", a Nanollose honlapja szerint. A mikrobiális cellulóz természetes erjedés útján jön létre, és nem igényel napsütést, földet, növényvédőszereket, műtrágyákat vagy nagy mennyiségű vizet.
A mikrobák a "sör, bor és a folyékony élelmiszeripar" biomassza hulladékait mikrobiális cellulózzá alakítják át. A Nanollose jelenleg Indonéziából származó kókusz melléktermékeket használ a projekt kísérleti fázisában, miközben a vállalat arra törekszik, hogy a nagy ipari ágazatokból származó hulladékot is hasznosítsa, amikor megkezdődik a teljes körű termelés.
Ebből a mikrobiális cellulózból állítja elő a vállalat "a világ első növénymentes viszkózszálas rostját," amit Nullarbornak neveznek. Az új anyag használható ingek, ruhák, sportruházat és lakberendezési tárgyak előállításához. A Nanollose egy decemberi sajtóközleményben azt mondta, hogy eddig számos vállalat mutatott érdeklődést a technológiájuk iránt. A cég a múlt hét elején Kanadában mutatta be a Planet Textiles Summit rendezvényen a növénymentes viszkóz-műszálas rostot. (2)(3)
(1) - https://nanollose.com/
(2) - https://www.planet-textiles.com/
(3) - https://newatlas.com/nanollose-nullabor-microbial-cellulose