A szokatlan fosszilis koponya felfedezése Kelet-Utahban új fényt vethet a Föld történelmére. A 130 millió éves koponya egy korábban ismeretlen "hüllőszerű emlőshöz" tartozott.
A szakértők a Nature című tudományos folyóiratban számoltak be az újonnan felfedezett fajról, melyet "Cifelliodon wahkarmoosuch"-nak neveztek el Richard Cifelli paleontológus tiszteletére. (1)
"A közel teljes fosszilis koponya valószínűtlen felfedezésére alapozva a korai emlősök új rokonának csoportját ismertük fel," - mondta Adam Huttenlocker, a tanulmány vezető szerzője és a Keck Orvosi Egyetem klinikai integratív anatómiai tudományok adjunktusa egy nyilatkozatban. (2)
A Utah Geológiai Intézet és a Chicagói Egyetem szakértői szintén részt vettek a tanulmányban.
A Cifelliodon a vizsgálat szerint emlős ősök egy kipusztult ágához tartozott. A tanulmány szerint ugyan szoptatta az utódait, a szőrös Cifelliodon tojásokat rakott. Ma csupán két tojásrakó emlős faj létezik, a kacsacsőrű emlős és a tüskés hangyász.
A felfedezés révén a paleontológusok további tudásra tehetnek szert arról, hogy az emlősök hogyan fejlődtek és terjedtek el a dinoszauruszok korában. A kutatás azt is sugallja, hogy az őskori szuperkontinens Pangea szétválása körülbelül 15 millió évvel később történt meg, mint azt korábban gondolták. A felfedezés arra is utal, hogy az emlősök és közeli rokonaik vándorlása a korai kréta időszakban is folytatódott a 145 millió és 101 millió évvel ezelőtti időszak között.
"Hosszú ideig azt gondoltuk, hogy a kréta kori emlősök (145-66 millió évvel ezelőtt) anatómiai szempontból hasonlóak és ökológiai szempontból nem túl sokszínűek voltak," - nyilatkozta Huttenlocker. "A csapatunk és mások megállapítása megerősíti, hogy még a modern emlősök megjelenését megelőzően az emlősök ősi rokonai különleges fajokként jelentek meg: rovarevők, növényevők, húsevők, úszó és sikló fajok voltak."
A Cifelliodon súlya legfeljebb 1 kilogramm volt, ami egy kisebb nyúl méretének felel meg. "A fogai hasonlítottak a gyümölcsevő denevérekéhez, mellyel képes volt harapni, tépni és törni," - magyarázta a Dél-Kaliforniai Egyetem egy közleményben. "Lehet, hogy növények is tartoztak az étrendjébe."
A hüllőszerű emlős egyike azoknak a Utahban talált őskori leleteknek, amelyek nagy visszhangot keltettek. Egy család tagjai például a házuk udvarán egy ősi ló fosszilis maradványait fedezték fel Lehi-ben. A több mint 2 millió éves maradványok valószínűleg a Shetland póni egy ősi típusához tartoztak a szakértők szerint.
(1) - https://www.nature.com/articles/s41586-018-0126-y.epdf
(2) - https://pressroom.usc.edu/fossilized-skull-hints-at-when-pangea