Talán egy Star Trekhez vagy a Star Warshoz hasonló univerzumban élünk, ahol az intelligens földönkívüli fajok a néhány igen drámai biológiai különbség ellenére könnyen képesek kommunikálni az egész galaxisban.
A világ egyik vezető nyelvésze azt állítja, hogy az emberi nyelveket egy közös "univerzális nyelvtan" köti össze. És most néhányan a legismertebb nyelvészek közül azt mondják, hogy optimisták, hogy ez a kapcsolat kiterjedhet a földönkívüli nyelvekre is.
"Furcsa módon a marsi nyelv talán nem is lenne annyira különböző az emberi nyelvtől," - mondta Noam Chomsky és Jeffrey Watumull.
Chomsky egyaránt híres szerző a nyelvészet és a globális politika terén, és gyakran nevezik a "modern nyelvészet atyjának", akitől az egyetemes nyelvtan elképzelése származik.
"Chomsky gyakran azt mondta, hogy ha egy marslakó meglátogatná a Földet, úgy gondolná, hogy mindannyian ugyanazon nyelv nyelvjárásait beszéljük, mert minden földi nyelvnek közös a mögöttes struktúrája," - mondta Douglas Vakoch, a METI elnöke. "De ha az idegenek rendelkeznek nyelvvel, az vajon hasonló lehet a miénkhez? Ez a nagy kérdés."
A Dél-Kaliforniai Egyetemen és a Dél-Illinois-i Egyetemen dolgozó Jeffrey Punske nyelvész szakember szerint a nyelv alapját képező egyetemes tényezők képesek lehetnek az idegen biológiában és a környezetben lévő nagy hézagok áthidalására.
"Az egész világegyetemben ugyanazon fizikai törvények uralkodnak. Például nem sok módon lehet jelet továbbítani, különösen nagy távolságokra," - magyarázta Punske. "Továbbá azt is feltételezhetjük, hogy a földönkívüli nyelvek ... olyan jelentésű elemekből állnak, amelyek összetettebb jelentéseket hozhatnak létre."
Noam Chomsky
Az elképzelés az, hogy vannak olyan aspektusai az univerzumnak, amelyek egyetemesek. Míg a hipotetikus idegenek nagyon eltérő módon fejlődhettek tőlünk nagyon különböző világokban, minden faj - így tágabb értelemben minden nyelv - alapvetően ugyanazokból az elemekből kell, hogy származzon.
"Bár a földönkívüliekkel való kapcsolatfelvétel lehetősége távolinak tűnik, és a sikeres kommunikáció még ennél is távolibbnak látszik, a fizika, az információelmélet, a logika és a matematika törvényei biztosíthatnának egy közös kiindulópontot," - mondta Samuels és Punske.
A METI arra törekszik, hogy megvizsgálja, hogy milyen típusú üzenetek lehetnek a földönkívüliek számára a leginkább érthetőek. Az az elképzelés, hogy az emberi nyelveket egy univerzális nyelvtan köti össze, az idegen dialektusok alapja is lehet, ami megváltoztatja a dolgokat.
"Ez egy radikális váltás a SETI tudósai számára, akik gúnyolódtak azon az ötleten, hogy olyan csillagközi üzeneteket hozzanak létre, amelyeket a természetes nyelvek inspirálnak," - mondta Vakoch.
A múltban az űrbe küldött üzeneteket jellemzően a matematika és a tudomány, nem pedig a nyelv alapelvei szerint kódolták. Újabban pedig zenét küldünk:
Az univerzális nyelvtan fogalmát azonban, amely kiterjed az egész világegyetemre, sokan nem fogadják el azok közül, akik részt vesznek a földönkívüli intelligencia kutatásában.
Gonzales Munevar, a Lawrence Technológiai Egyetem professzora szerint több ok is van a pesszimizmusra a földönkívüliekkel való kommunikációt tekintve. Azt állítja, hogy sok példa van a Földön a különböző fajok agyának fejlődésére, amelyek nagyon eltérő módon működnek.
A holdasszövő lepkék például képesek látni az ultraibolya fényt, néhány kígyó látja a hőt, és bizonyos halak érzékelik az elektromos mezőt, hogy csak pár fajt említsünk.
"Egy intelligens lény, amelynek fő érzékszervei inkább elektromosak, mint vizuálisak, teljesen más gondolkodási mintákkal rendelkezhet," - magyarázta hozzátéve, hogy "nincs ok arra, hogy hasonló tudományos nyelvekre vagy matematikára számítsunk" a távoli exobolygókon.
Függetlenül attól, hogy van-e remény, hogy az idegenek valaha is megértik az űrbe küldött üzeneteinket, Vakoch és a METI nem fognak leállni a kísérletezéssel. A nyilvánvaló nyelvi korláton túl Vakoch szerint egy másik kihívás az az idő, amely ahhoz szükséges, hogy üzeneteket küldjünk és fogadjunk a csillagközi űrben. A kétirányú beszélgetés a Föld és a legközelebbi naprendszer, a Proxima Centauri között nyolc évet venne igénybe, hogy küldjünk egy "hellót"és kapjunk rá egy választ.
Sajnos a legújabb kutatások azt sugallják, hogy a Proxima Centauri sterilizáló flereket küld magányos Föld-szerű bolygója irányába. A METI már küldött egy üzenetet egy másik közeli világba, de a válasz legkorábban 2042-ig érkezhet meg.
"A legnagyobb elmozdulás a gondolkodásunkban, hogy a földönkívüliekkel való kétirányú beszélgetésre többgenerációs szempontból tekintünk," - mondta Vakoch. "Azok a tudósok, akik ma aktív kísérleteket folytatnak a SETI-ben, valószínűleg nem lesznek ott, amikor a válaszok visszaérkeznek a Földre." (1)
(1) - https://www.cnet.com/au/news/alien-languages-might-not