Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Valami furcsa dolog történik a zenei ízlésünkkel 30 éves korunk körül

$
0
0

Az élet egyik velejárója, hogy az idősebbek sokszor szeretnek visszaemlékezni dicső fiatalkori napjaikra. Sokan gondolják, hogy képesek örökké fiatalok maradni, de egy napon azt veszik észre, hogy nem értik a legújabb szleng szavait és megkérdezik egy fiatalembertől, hogy mik azok a mémek.

Néhány esetben ez sokkal korábban megtörténhet, mint azt egyesek gondolták. Egy új felmérés szerint az emberek 30 éves koruk környékén abbahagyják az új zenék felfedezését.

A Deezer online zenei szolgáltató 1000 brit körében végzett felmérést a zenei preferenciáikról és hallgatási szokásaikról. Az emberek 60 százaléka arról számolt be, hogy egy bizonyos zenei környezetben mozog, és többször is meghallgatják ugyanazokat a dalokat, míg több mint egynegyedük azt állította, hogy nem valószínű, hogy új zenét próbálnak ki az általuk preferált műfajokon kívül.

Az új zenék felfedezése az eredmények szerint 24 éves korban éri el a csúcspontját. Ekkor a válaszadók 75%-a állítása szerint heti 10 vagy több új zeneszámot hallgat meg, és 64%-uk azt mondja, hogy havonta öt új művészt keres. Ezután azonban úgy tűnik, hogy az emberek már egyre kevésbé képesek lépést tartani a zenei trendekkel.

A felmérés szerint ennek több oka is van, például az, hogy az embereket túlterheli a rendelkezésre álló választék (19%), vagy inkább a munkával foglalkoznak (16%) és a kisgyermeküket gondozzák (11%). A megkérdezettek közel fele azt mondta, hogy szeretnének több időt szánni az új zenék felfedezésére, így legalább 47%-uk esetében nem az érdeklődés hiánya a legfőbb ok.

"Annyi ragyogó zene van, hogy könnyedén érezhetjük mindezt nyomasztónak," - mondta Adam Read, a Deezer brit és írországi zenei szerkesztője. "Ez gyakran azt eredményezi, hogy a harmincas éveinkre egyfajta 'zenei bénultságban' ragadunk."


2015-ben az amerikai Spotify és az Echo Nest felhasználóinak adatait vizsgálták meg. Általában a tini zenei ízlés volt az uralkodó a népszerűk zenék között, majd ez folyamatosan csökkent, míg az emberek ízlése a korai 30-as évekre "éretté" vált. 33 éves korukra az lett a legvalószínűbb, hogy már nem hallgattak új zenét.

Ahelyett azonban, hogy kevesebb időnk lenne, néhány kutatás szerint inkább ugyanazokat a számokat hallgatjuk újra és újra a zenei nosztalgia miatt. Például a Memory & Cognition című folyóiratban megjelent egyik nagy tanulmány megállapította, hogy a zene nagy hatással van az emlékek felidézésére, amely visszaidézi a fiatalkori éveinket. (1)

Ez év elején Seth Stephens-Davidowitz közgazdász elemezte a Spotify adatokat a New York Times-ban. Lényegében azt találta, hogy ha valaki tizenéves korában volt, amikor egy dalt először adtak ki, akkor egy évtizeddel később az lesz a legnépszerűbb abban a korcsoportban. A Radiohead "Creep" című száma például a 38 éves férfiak között a 164. legnépszerűbb dal, de még a 10 évvel korábban vagy később születetteknél sem került be a legjobb 300 közé. Ez azért van, mert a 38 éves férfiak abban a zenei korban voltak fiatalok, amikor a dal 1993-ban megjelent. (2)

Ami azt illeti, a kutatások kimutatták, hogy a kedvenc dalaink serkentik az agyunk örömre adott válaszait, felszabadítva a dopamint, a szerotoninot, az oxitocint és más boldogságot okozó vegyi anyagokat. Minél jobban szeretünk egy dalt, annál több vegyi anyag áramlik át a testünkön. (3)

Ez mindenkivel megtörténik, de serdülő éveink alatt az agyunk sok változáson megy keresztül. Ebben a korban hihetetlenül hormonálisak és érzékenyek vagyunk, ezért ha ezekben az éveinkben hallunk egy olyan dalt, amit nagyon szeretünk, akkor valószínűbb, hogy örökké velünk marad.


Ez nem azt jelenti, hogy nem fogunk olyan új dalokat hallani, melyeket a későbbi életünkben megszeretünk, csak ezek már nem feltétlenül váltják ki ugyanazt az erős választ.

A másik ok, hogy ugyanazokat a dalokat hallgathatjuk újra és újra, az úgynevezett "várakozási fázis". Ha valaki libabőrös lesz, amikor meghallja a kedvenc számát, az a hormonális válaszok miatt lehet, de azért is, mert tudja, hogy jön a jó rész.

Például, közvetlenül a dal csúcspontja előtti pillanatokat vagy egy drámai akkordot az agyunk jutalomként érzékel, és dopamint szabadít fel. Idővel azonban elkezdjük elveszteni ugyanazt az eufória érzést, mert zeneileg úgymond jóllakottá válunk.

Ha valaki már több éve nem hallott egy dalt, akkor az eufória érzése visszatérhet, különösen abban az esetben, ha abban az időben hallotta először, amikor az agya 12 és 22 éves kora között mindent magába szívott. (4)

(1) - https://link.springer.com/article/10.3758/BF03201225
(2) - https://www.nytimes.com/2018/02/10/opinion/sunday/favor
(3) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC58814/
(4) - http://uk.businessinsider.com/why-we-stop-discovering-new


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443