Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Vu Cö-tien császárné megölte saját gyermekét, hogy ő legyen Kína egyetlen női uralkodója

$
0
0

Ambiciózus vagy hataloméhes? Vu Cö-tien császárnő - Kína egyetlen női uralkodója - valóban olyan rossz volt, ahogy a történelemkönyvek állítják? A kínai császár kedvenc ágyasa egy kislánynak adott életet. Ám ő a gyermek helyett a lehetőséget látta meg benne.

Abban a reményben, hogy megfoszthatja a hatalomtól az aktuális császárnőt és elfoglalja a helyét, Vu Cö-tien a karjába vette és megfojtotta a csecsemőt. Sikerült elérnie, hogy Vangot hibáztassák a gyermek haláláért, amit nem volt nehéz megtennie, mivel a császár mindent elhitt Vunak, mert a kritikusai "isten és ember gyűlölőnek" tartották.

Vang ezután a kastély mélyén egy börtöncellában halt meg, így Vu a helyét követelhette.

Vu Cö-tien története még inkább megdöbbentő a szerény kezdetek miatt. Egy tábornok lányaként Vu 636-ban költözött a Tang-dinasztia császárának, Tang Taj-cungnak a palotájába. Ott a királyi udvarban dolgozott, mint ágyas és alacsony rangú volt. Elsősorban szobalányi szolgálatot látott el, és egyes történészek azt gondolják, hogy az ágyneműje cserélése során jutott először Taj-cung császár közelébe.

Ez nem azt jelenti, hogy Vu könnyen elérhette az uralkodót, hiszen ahhoz, hogy kapcsolatba kerüljön a császárral, először 28 magasabb rangú nővel kellett szembe néznie, akik közte és a császár között álltak, ami csak erősíti azt az elképzelést, hogy szokatlanul ravasz volt és társadalmi ambíciókkal rendelkezett.


Amikor Taj-cung császár meghalt, Vunak követnie kellett egy buddhista kolostorba a többi ágyasát, hogy apácaként éljenek, mivel a császár emlékének adózva más férfiak nem érinthették őket.

Ehelyett Vu megszökött a kolostorból és visszatért a palotába, ahol az új uralkodó, Taj-cung fia, Kao-cung császár kedveltje lett. A közeli kapcsolat valószínűleg onnan eredt, hogy a pár már Taj-cung halála előtt viszonyt kezdett.

Abban az időben Kao-cung császár felesége, Vang császárnő aggódott, hogy Kao-cungot túlságosan elkápráztatja a Xiao nevű udvarhölgye, egy ágyas, aki három gyermekkel ajándékozta meg. Úgy gondolta, hogy az újonnan érkezett Vu segítségével elvonhatja férje figyelmét Xiao-ról.

Vang terve azonban visszafele sült el, mivel Vu mindkettőjüket felülmúlta, és a császár új kedvence lett. Vu, amikor felismerte a lehetőséget tudta, hogy meg kell szabadulnia két fő romantikus riválisától, ha előbbre akar lépni a palota soraiban.


Ez volt az a pont, amikor a történelem legrosszabb anyáinak egyike hírnevét szerezte meg magának.

Vu Cö-tiennek ugyanis egy lánya született, de csecsemőkorában meghalt. A történészek egyetértenek abban, hogy valószínűleg saját maga fojtotta meg a gyermeket annak érdekében, hogy a bűncselekménnyel Vangot vádolják meg.

A terve működött. Vangot az ágyas Xiao-val együtt megfosztották a címüktől és bebörtönözték őket a palotában. Most, hogy Vang eltűnt a képből, Kao-cung császár támogatta Vu császárnői kinevezését - és ez az, ahol a dolgok hátborzongató fordulatot vettek.

A korabeli történetek szerint az újonnan kinevezett császárné másik két nő riválisának levágatta a lábát és kezét, a testüket pedig egy borral teli kádba tették, hogy ott lassan elvérezzenek.

Vu csecsemőjének megölésén kívül járulékos kárnak számíthatott Li Hongnak, Vu legidősebb fiának és kínai koronahercegnek a halála, aki mérgezés következtében távozott hirtelen az élők sorából, szinte biztosan Vu keze által. Ezután Vu az utódját, a második fiát oly sok bűncselekménnyel, köztük árulással és gyilkossággal vádolta meg, hogy végül leváltották és száműzték.

Miután Kao-cung császár meghalt, Vu továbbra is uralta a trónt, de még mindig nem volt elégedett. Kényszerítette a legfiatalabb fiát, aki átvette száműzött testvérének a helyét, hogy mondjon le a trónról, így kinevezhette magát császárnak.

De vajon megérte ez a sok kegyetlenség és ravaszság?

A történelmi feljegyzésekből ítélve a megdöbbentő válasz az, hogy igen. A mezőgazdasági termelés és az adózási rendszerek megreformálásával a termelők gyarapodtak és a Tang-dinasztia stabil volt. Annak érdekében, hogy a gazdálkodási kézikönyveket terjesszék, támogatta a nyomtatott szó megjelenését. Vu császárné uralkodása alatt a Selyemút újra megnyílt, miután lezárták egy pestis járvány kitörése miatt. Sőt még saját kínai karaktereket is bevezetett, melyeket Cö-tien karaktereknek neveztek.

Mint az uralkodók esetében szokás, hatalmas kőlapot emeltek Vu sírja előtt még a halálát megelőzően. Végső távozása után a történészeknek kellett volna hosszú feliratokkal megtölteni a táblát, amelyek részletesen leírják az uralkodó teljesítményét.

De Vu Cö-tien császárné halála után a kőlap üresen maradt.

Egy olyan nő volt, aki a lehető legrövidebb idő alatt végezte el a munkáját, de ma már szinte kizárólag az állítólag elkövetett bűncselekményeire emlékeznek.



Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>