Ha valaki aggódik egy barátja vagy egy családtagja miatt, aki órákon át ül a számítógép előtt és kétségbeesetten nyomkodja a billentyűzetet, annak minden oka megvan rá. A videójáték függőséget ugyanis már mentális zavarként tartják számon.
A "Játék betegség" nemrég került fel a Betegségek Nemzetközi Osztályozásának listájára, amely jelenleg mintegy 55000 sérülést és betegséget tartalmaz.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a rendellenesség áldozatai sok időt töltenek a virtuális világokban, ami "elsőbbséget élvez az élet dolgai iránt való érdeklődés és a napi tevékenységekkel szemben", egyre hosszabb ideig játszanak annak ellenére, hogy mindez negatív hatással van a valós életükre.
A WHO szerint az a tény, hogy felkerült a hivatalos listára a játék betegség, segítheti az orvosokat és a családokat a tünetek jobb és gyorsabb azonosításában.
A rutinszerű játék összekapcsolása a valódi mentális kórtannal lehetővé teszi az egészségügyi dolgozók számára, "hogy lépéseket tegyenek a szenvedések megelőzése és az életmentés érdekében," - nyilatkozta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.
Nagy Britanniában a Királyi Pszichiátriai Kollégium szakértői, akik szemtanúi voltak annak, hogy egész családok estek szét, mert valaki kényszeres játékos volt, üdvözölték a döntést.
A rögeszmés játékot még a szerencsejátékokhoz is hasonlították. "A szerencsejátékosok pénzt, míg a videójátékosok pontokat használnak a helyezésük megőrzéséért," - mondta Dr. Mark Griffiths, a Nottingham Trent Egyetem viselkedési függőséget kutató professzora.
A kockázatok ellenére viszonylag alacsony azon emberek száma, akik játék betegségben szenvednek - az összes játékos körülbelül három százaléka.
Ezért egyes szakértők nem értenek egyet az új besorolással, mivel szerintük ezzel a problémát túldramatizálják, és ez szükségtelen aggodalmat kelthet a szülők körében, akiknek a gyerekei sok időt töltenek videójátékokkal.
(1) - http://www.who.int/features/qa/gaming-disorder/en/
(2) - https://www.rt.com/news/430112-gaming-addiction-who-disorder/