Múlt vasárnap Mexikó és Németország labdarúgó csapata állt harcban egymással a pályán, amikor Hirving Lozano megszerezte a mérkőzés egyetlen gólját. Érthető módon sok ember Mexikóvárosban, akik rá voltak tapadva az óriási tévékészülékekre a város terein és nyilvános parkjaiban, ettől teljesen megőrültek.
A SIMMSA, az ország Földtani és Atmoszféra Kutatóintézetének szeizmológusai szerint ezt az örömujjongást a városon belül legalább két szeizmométer is rögzítette. Az intézet szerint a rengést "valószínűleg a tömegek ugrálása" okozta a gól pillanatában.
Ez egyébként technikailag nem valós földrengés, mivel ehhez olyan tektonikus mozgásokra van szükség, amelyek szeizmikus hullámot eredményeztek volna. A valódi földrengések, még a kisebbek is hihetetlenül energikusak, mint bármi, amit mesterségesen hozunk létre, és saját világos szeizmikus jelzéseik vannak.
El #sismo detectado en la Ciudad de México se originó de manera artificial. Posiblemente por saltos masivos durante el Gol de la selección de #México en el mundial. Por lo menos dos sensores dentro de la Ciudad lo detectaron a las 11:32. pic.twitter.com/mACKesab3b— SIMMSA (@SIMMSAmex) 2018. június 17.
Bár senki nem kívánja lekicsinyleni a focirajongók izgalmának mértékét, ez az esemény valójában hihetetlenül jelentéktelennek számít Mexikóban.
"Az ilyen események egyáltalán nem túl nagyok; csak az érzékeny és általában közeli szeizmográfiai berendezések képesek érzékelni a tömegek hatásait," - magyarázza a SIMMSA. "Az esemény nem észrevehető a lakosság számára."
This is the moment that caused an earthquake in Mexico City immediately after Hirving Lozano's goal. 🇲🇽— 2018 World Cup (@The2018WorldCup) 2018. június 17.
INCREDIBLE! 🇲🇽👏🏻 pic.twitter.com/9BhfQJRMnZ
Ezek a mesterséges vagy álföldrengések valójában sokkal gyakoribbak, mint sokan gondolnák, mert a szeizmométerek szükségképpen nagyon érzékenyek.
2017 novemberében egy földrengésszerű esemény rázta meg Lima városát. Ezt egy 1-es erősségű eseményként regisztrálták, ami elég volt ahhoz, hogy a Sismo Detector alkalmazás az emberek telefonjaira földrengési riasztást küldjön. A chilei szeizmológiai intézet szerint - amely szintén érzékelte a hétvégi mexikói álföldrengést - ezt a "peruiak érzelmei" okozták, akik fel-alá ugráltak, amikor a perui Jefferson Farfán megtörte az új-zélandi 0-0-ás patthelyzetet.
A Sismo Detector alkalmazás létrehozója szerint ez az ugrálás okozta az emberek okostelefonjaiban lévő gyorsulásmérő jelzését, ami a hamis földrengés riasztást eredményezte. Ugyanakkor a Perui Geofizikai Intézet megerősítette, hogy a főváros nemzeti stadionjában az 50000 rajongó együttes ugrálása okozta a rengést, amit a föld továbbított. (1)
Az emberekkel összehasonlítva azonban a meteorok jóval nagyobb hatást képesek gyakorolni. Az idei év januárjában egy apró meteor robbant fel Michigan felett. Az ezt követő lökéshullám a földnek csapódott, ami egy 2-es erősségű földrengést okozott. A 2013-ban Cseljabinszk fölött felrobbant meteor 500000 tonna TNT erejével ért fel, ami egy 2,7-es rengést eredményezett. (2)
(1) - https://elcomercio.pe/tecnologia/ciencias/peru-rusia-2018-gol
(2) - http://www.iflscience.com/environment/massive-jumps-from