A kanadai Torontóban nyílt meg a világ első olyan élelmiszerboltja, ahol a vásárlók dönthetik el, hogy mennyit hajlandóak fizetni az olyan élelmiszerekért, amelyek egyébként a hulladéklerakókban végeznék.
A "Feed It Forward"áruház olyan élelmiszereket és összetevőket "értékesít", amelyeket a nagy élelmiszer üzletláncok adományoznak, mivel ezeket a termékeket már nem adhatják el. (1)
A termékek általában megmenthetők, mert többnyire csak megsérültek, ennek ellenére emberi fogyasztásra tökéletesen alkalmasak. Az egyéb termékeket azért adományozzák, mert az élelmiszer áruházak nem adhatják el az olyan árut, amelynek túl közel van a lejárati ideje annak ellenére, hogy még hónapokig is eltartható. Néhány élelmiszert viszont egyszerűen azért dobnak ki, mert túl sok van belőle raktárkészleten ahhoz, hogy elférjen.
A "Feed It Forward" vásárlói azonban szabadon tölthetik fel kosaraikat és fizethetnek bármennyit, amennyit megengedhetnek maguknak. Ha nincs pénzük, még akkor is ingyen elvihetnek bármit, amit csak akarnak; bár a családok csak egynapi élelmiszert vihetnek el annak biztosítása érdekében, hogy a bolt raktára ne ürüljön ki túl hamar. A támogatók, akik megengedhetik maguknak, hogy fizetnek az élelmiszerekért, lehetőséget kapnak arra is, hogy előre fizessenek, és fedezzék valaki másnak az élelmiszer költségeit.
Az innovatív élelmiszerbolt Jagger Gordon séf ötlete, aki elismert támogatója az élelmiszer hulladékok csökkentése és az éhezők táplálása érdekében végzett erőfeszítéseknek.
Gordon először 2014-ben kapott ösztönzést a nonprofit kezdeményezés elindítására, amikor saját vendéglátó céget vezetett. Megdöbbentette az az élelmiszer mennyiség, ami a kukában végezte, ezért olyan mobil konyhákat nyitott Torontóban, ahol kizárólag megmentett összetevőkből készült tápláló ételeket kínáltak eladásra.
2016-ban került a címlapokra, amikor karácsony estéjén több mint 600 adag meleg ételt szolgált fel az éhes városi lakosoknak. 2017 májusában megnyitott egy leveses bárt, amely az első "csak annyit fizess, amennyid van"étterem lett Torontóban.
Továbbá a híres szakács egy petíció aláírására kéri az embereket, amely arra kötelezné a kanadai törvényhozókat, hogy változtassák meg az élelmiszer törvényeket.
"A bolt koncepciója megmutatja, hogy a kanadaiak hogyan tudják felhasználni az egyébként a hulladék lerakókba szánt élelmiszereket, a még tökéletesen fogyasztható ételeket, amelyeket nem szabad kidobni, hiszen meg lehet velük tölteni az állampolgárok üres hasát," - mondta Gordon. (2)
(1) - https://feeditforward.ca/
(2) - https://www.goodnewsnetwork.org/worlds-first-pay-what-you