Izgalmas hír a csillagászat iránt rajongók számára, hogy a Naprendszer egyik legnagyobb aszteroidája szabad szemmel is látható.
A Vesta, amelyet néha protoplanétaként is osztályoznak, a Mars és a Jupiter közötti aszteroida övezet második legnagyobb objektuma a Ceres törpebolygó után. Időnként elég fényes ahhoz, hogy szabad szemmel is láthatóvá váljon, ahogy jelenleg is, hiszen két évtized után most kerül a legközelebb a Földhöz. Az előző közeli elhaladása 2007 májusában történt, amikor kicsit távolabb volt.
A Vesta június 19-én érte el a Földhöz legközelebbi pontját, ami 170,6 millió kilométer volt. Ugyanakkor egészen július 16-ig szabad szemmel is látható.
A Vestát a Nyilas csillagkép közelében láthatjuk a délkeleti égbolton, amikor az északi féltekéről nézzük. A déli félteke felett magasabban látszik az égen. Az útvonala közel lesz a Szaturnuszhoz, így ha valaki felismeri a gázóriást, akkor csak a bolygótól jobbra kell néznie, hogy meglássa az aszteroidát.
Míg szabad szemmel is látható a Vesta, távcsővel és teleszkóppal még részletesebb képet kaphatunk róla. Bár már az is nagyon lenyűgöző, hogy egyáltalán szabad szemmel is észrevehető, tekintetbe véve a hatalmas távolságot és a méretét, ami körülbelül 570 kilométer.
A Vesta valójában rendkívül sok napfényt ver vissza, 43 százalékot a Hold 12 százalékához képest, és a csillagászok nem igazán tudják, hogy miért. Lehetséges, hogy az aszteroidát mágneses mező védi, ezért a felülete érintetlen.
Valójában volt egy űrhajó, amely meglátogatta a Vestát, a NASA Dawn űrszondája, amely 2011 júliusában érkezett és 2012 szeptemberében távozott. Az űrhajó 2015 márciusa óta kering a Ceres körül, ahol élete hátralévő részében marad.
De ennek a közeli elhaladásnak köszönhetően egyáltalán nem kell űrhajó, hogy láthassuk magát a Vestát. És ha az óriási aszteroidák mégsem annyira érdekesek, akkor vess egy pillantást a Szaturnuszra, hiszen ezekben a napokban lesz hozzánk a legközelebb, ezért jó képet kaphatunk a gyűrűs bolygóról.