A 20. század elejétől a kannabisz bármilyen célra történő felhasználását a szabályozók és a nyugati kultúrák széles körében betiltották.
Az Egyesült Államokban az 1900-as évek végétől kezdődően sorban születtek a rendeletek, melyek egyre nehezebbé tették a kannabiszhoz való hozzáférést, és végső soron megszületett az 1937-es "Marihuána adótörvény," amely szövetségi bűncselekménnyé nyilvánította a kannabisz használatát. Eközben a tilalom Kanadában 85 évig tartott, amíg a közelmúltbeli fejlemények miatt ez meg nem változott.
Érdekes azonban, hogy a 20. századi tilalom napjainkig tartó periódusa valójában csak egy kis idő a kannabisz szélesebb, 6000 éves idővonalán. A növényt ugyanis széles körben elismerték a terápiás potenciálja miatt sok évezreden keresztül a különböző kultúrák szerte a világon.
Az orvosi kannabisz 6000 éve
A kannabisz orvosi felhasználásának lehetőségeire sok kultúra rájött az idő múlásával. Alkalmazták már az ókori birodalmakban, például Rómában, Egyiptomban és Kínában, ami segít jobban megérteni a kannabisszal kapcsolatos legutóbbi fejleményeket a világban.
I.e. 4000 - Pan-p'o falu
A kannabiszt Kínában az "öt gabona" egyikének tekintették, és nagy élelmiszer forrásként termesztették.
I.e. 2737 - Pen Ts'ao Ching
Ezt tartják a kannabisz legkorábbi gyógyászati használatáról szóló feljegyzésnek. Ebben az időben Sen-nung császár több mint 100 betegséggel kapcsolatban ismerte el orvosi tulajdonságait, mint például a köszvény, a reuma és a malária.
I.e. 2000-1400 - Szkíták
A nomád indoeurópai népek kannabiszt használtak a gőzfürdőkben, és a temetkezési rituálék során kannabiszmagokat égettek.
I.e. 2000-1000 - Atharvavédák
A kannabiszt a hindu vallási szövegek a "boldogság forrásának", "öröm adónak"és a "szabadság hozója"-ként írják le. Ekkor a kannabiszt naponta használták rituális célokra, melyek során elfüstölték.
I.e. 2000-1000 - Ayurvédikus orvostudomány
A kannabisz nyílt vallási felhasználása lehetővé tette egészségügyi előnyeinek a feltárását. Ezen időszak alatt számos betegség kezelésére alkalmazták, mint például az epilepszia, a veszettség, a szorongás és a bronchitis.
I.e. 1550 - Ebers Papirusz
Az orvosi ismeretek egyiptomi papirusza megjegyzi, hogy az orvosi kannabisz képes kezelni a gyulladást.
I.e. 1213 - II. Ramszesz
Kannabisz pollent találtak II. Ramszesz egyiptomi fáraó múmiáján, akit halálát követően időszámításunk előtt 1213-ban mumifikáltak.
I.e. 900 - Asszírok
A kannabisz pszichotróp hatásait rekreációs és gyógyászati célokra alkalmazták.
I.e. 450 - I.sz. 200 - Görög-római felhasználás
Az orvos Dioszkoridész kannabiszt írt fel fog- és fülfájásra. A görög orvos Claudius Galénosz megjegyezte, hogy a birodalom egész területén fogyasztották. A római elit női tagjai a kannabiszt a szülési fájdalmak enyhítésére is használták.
207 - Hua Tuo kínai orvos
Elsőként írta le orvosként a kannabiszt, mint fájdalomcsillapítót. Műtét előtt kannabisz és bor keverékét használta a betegek elaltatásához.
1000 - Epilepszia kezelése
Al-Mayusi és al-Badri arab tudósok szerint a kannabisz hatékonyan kezeli az epilepsziát.
1025 - Avicenna perzsa-arab polihisztor és orvos
A középkori perzsa tudós megírta a "Kánon" című orvosi könyvét, amely szerint a kannabisz hatékony gyógymód a köszvényben, ödémában, fertőző sebektől és súlyos fejfájásban szenvedők esetében. Munkáját széles körben tanulmányozták a 13. és a 19. század között, és tartós hatással volt a nyugati orvostudományra.
1300 - Arab kereskedők
Az arab kereskedők kannabiszt hoztak Indiából Kelet-Afrikába, ahol a szárazföld belsejében is elterjedt. A malária, az asztma, a láz és a vérhas kezelésére alkalmazták.
1500 - Spanyol Hódítás
A spanyolok kannabiszt szállítottak Amerikába, ahol többfajta gyakorlati célra használták, például kötél vagy ruha készítésére. Évekkel később azonban pszichoaktív anyagként és gyógyszerként is alkalmazták.
1798 - Napóleon
Napóleon hozta be a kannabiszt Egyiptomból Franciaországba, és fájdalomcsillapító és nyugtató tulajdonságait vizsgálták. Ekkor a kannabiszt tumorok, köhögés és sárgaság kezelésére használták.
1839 - William O'Shaughnessy
William O'Shaughnessy ír orvos bemutatta a nyugati orvostudomány számára a kannabisz terápiás felhasználását. Azt a következtetést vonta le, hogy nincs negatív orvosi hatása, és a növény felhasználása gyógyszerészeti környezetben ezután gyorsan elterjedt.
1900 - Orvosi kannabisz
Az orvosi kannabiszt az émelygés, a reuma és a szülési fájdalom kezelésére használták. Ebben az időben olyan vény nélkül kapható gyógyszerek álltak rendelkezésre, mint a "Piso kúra"és az "Egy napos köhögés kúra".
1914 - Harrison törvény
A kábítószer használatot az Egyesült Államokban bűncselekménynek nyilvánították a Harrison-féle kábítószer-adózási törvény szerint 1914-ben.
1937 - Marihuána adótörvény
A marihuána adótörvény betiltotta a kannabisz használatát és értékesítését az Egyesült Államokban.
1964 - A THC felfedezése
A kannabisz aktív komponensének, a THC-nek a molekuláris szerkezetét Dr. Raphael Mechoulam izraeli vegyész fedezte fel és szintetizálta.
1970 - 1-es osztályú drogként való besorolás
A kannabisz az Amerikai Egyesült Államokban 1-es osztályú kábítószerként került besorolásra, ami korlátozta a növénnyel kapcsolatos további kutatásokat. Az "orvosi használatra nem elfogadott" listára került.
1988 - Felfedezték a CBD receptorokat
Felfedezték a CBD1 és CBD2 kannabinoid receptorokat. Ma már tudjuk, hogy a leggyakoribb neuroreceptorok között vannak az agyban.
2000-2018 - Orvosi kannabisz legalizálás
A különböző kormányok, például Kanadában elkezdték legalizálni a kannabisz gyógyászati célokra történő felhasználását, amit engedéllyel rendelkező gyártók állítanak elő. A rekreációs célú legalizáció is egyre gyakoribb.