Hannah Bürckstümmer vegyész azt mondja, hogy a világ népessége túl gyorsan használja fel a forrásait. 2017 augusztus 2-ig elfogyasztottunk egy teljes évnyi természeti erőforrást. Látja, hogy nagy szükség van a változásra, és erre sokféle megoldást lát, de komoly problémának tartja azt a tényt, hogy mint társadalom ugyanazokat a lépéseket hajtjuk végre, ugyanakkor eltérő eredményre számítunk.
Bürckstümmer szerint a legújabb nyomtatható, rugalmas, szerves napelem technológia fel fogja gyorsítani azt a módot, ahogy az épületeket használjuk energia termelésére. Az épületeink elektromos árammal történő ellátása az összes energia szükségletünk 40 százalékát teszi ki, és egy fenntartható módon megtervezett épület képes önmagát teljes mértékben ellátni.
[post_ads]
A fogyasztást csökkenteni kell, és energiát kell létrehozni a hőmérséklet-szabályozáshoz és a villamos energiához. Szerinte a tetőtéri szélgenerátoroknak nincs sok gazdasági értelme. Az épület felületek azonban felhasználhatók napenergia előállítására. Bürckstümmer durva becslése szerint az európai energiaszükséglet harminc százalékát maguk az épületek is képesek lennének megtermelni.
A fotovoltaikus napelemek jó költség-teljesítmény arányt kínálnak, de rugalmatlan kialakításuk kihívást jelent az esztétika számára, ugyanis nem illenek bele az épített környezetünkbe, vagyis elég csúnyák.
Erre a problémára jelent megoldást egy olyan szerves fotovoltaikus napelem, melyet a vegyész végzettségő Bürckstümmer és csapata fejlesztett ki. Ez egy szénalapú napelem, melyet fullerénnel kevernek össze, és egy polimer tintát kapnak. A tintát ezután 0,2 mikrométer vastagságú flexibilis anyagokra nyomtatják, hogy elnyelje a nap energiáját.
Ezt a hihetetlenül vékony réteget használva egy kilogramm polimer segítségével egy futballpálya méretének megfelelő napelem felület hozható létre. A kapott anyag könnyű, rugalmas és félig átlátszó. A modul képes begyűjteni a nap energiáját és a beltéri fényét is.
[post_ads_2]