Kairó ősi, felszín alatti világa számtalan felfedezésre váró titkot rejt. Kairóban az ókori egyiptomi civilizáció számtalan tárgyi emléke található, de a helyiek és a turisták által jól ismert emlékek csupán a jéghegy csúcsát jelentik.
Az óváros forgalmas utcái és a sivatag forró homokja alatt azonban a fáraók 5000 éves titkai, és a betolakodó idegen seregek és a szent háborúk okozta sebek nyomai rejtőznek.
Az ókor hét csodája közül egyedül máig fennmaradt gízai piramisokat mindenki jól ismeri. Azonban Egyiptom legelső, innen nem messze található piramisa legalább ugyanilyen látványos, de nem a felszín felett, hanem alatta. Ez az úgynevezett lépcsős piramis.
Dzsószer fáraó lépcsős piramisát első embere Imhotep építette, aki orvos, pap és egyben építész is volt. Kezdetben hagyományos sírt, egy masztabát akart építeni, amit a földbe vájtak és egy négyszög alakú tömbbel zártak le. A fáraókat és királyokat hosszú időn keresztül ilyen sírokba temették el, de Imhotep számára ez nem tűnt megfelelőnek.
Ő azt akarta, hogy a fáraója biztosan a mennybe jusson, ezért egy felfelé törő lépcső építésébe kezdett abban a hitben, hogy műve majd kiállja az idők próbáját. Sártéglák helyett Imhotep azonban köveket használt, a kőtömböket homokból emelt rámpákon vitték fel, amíg a piramis el nem érte a 30 méteres magasságot. 20000 munkás 20 év alatt építette fel a piramist, melynek valódi mérnöki vívmányai kívülről észrevehetetlenek.
A lépcsős piramis alatt ugyanis 5 kilométernyi alagutat és számtalan sírboltot hoztak létre 25 méteres mélységben.