A 7,1-es erősségű földrengés, amely 2017 szeptemberében Mexikót sújtotta, több száz ember életét követelte és nagy károkat okozott. A Teopanzolco régészeti lelőhelyen található két piramist különösen keményen érintette a földmozgás. Miután azonban alaposan megrázta a szerkezetek központját, a szakemberek lenyűgöző felfedezést tettek, amikor egy korábban ismeretlen templomot fedeztek fel az egyik piramis belsejében.
A fő struktúra biztonságára vonatkozó aggodalmak miatt azonban a templom sokáig nem fog még napvilágra kerülni.
A rejtett templom felfedezése akkor történt, amikor Mexikó Nemzeti Antropológiai és Történelmi Intézete (INAH) ellenőrizte a Teopanzolco helyszín piramisait, hogy strukturális károsodásokat keressenek. A templom a Tlaloc piramis központjában található, amely az azték eső isten tiszteletére készült. A templom 6 méter hosszú és 4 méter széles.
A Teopanzolco régészeti helyszín Cuernavaca városában található Morelos államban, Mexikóvárostól 70 kilométerre. Teopanzolcot 100 évvel ezelőtt fedezték fel újra, és ez az egyik legrégebbi templom a területen, és ez nyújtott inspirációt a Tenocstitlanban található Nagy Templomhoz.
Az építészeti jellemzők, a helyszín és a kerámia anyagok használata a régészek számára lehetővé tette, hogy a templom építését körülbelül 1150-re datálják. Ez azt jelenti, hogy a templomot valószínűleg a Tlahuica kultúra tagjai építtették, az aztékok egy csoportja, akik akkoriban Közép-Mexikóban éltek. Barbara Koniecza, az INAH morelosi központjának régésze szerint "nem volt szokatlan, hogy a Tlahuica-kák régebbi építmények tetejére építkeztek". (1)
[post_ads]
Mindazonáltal Isabel Campos, az INAH morelosi igazgatója elmondta, hogy a templom felfedezése meglepetés volt számukra: "Eddig még nem számoltak be arról, hogy egy piramis szerkezeten belül egy alépítmény létezne. Amit találtunk, az Teopanzolco legrégebbi temploma lehet."
Az INAH munkatársa Georgina Yris Bravo elmondta, hogy a körülmények nem túl jók a nemrégiben felfedezett templom számára. A páratartalom eltüntette a festéket, nem találtak isteni felajánlásra utaló nyomokat, és a talált tárgyak darabokban vannak. Bár nem sok vizsgálnivaló van, a töredékek még mindig hasznosak a szén kormeghatározás elvégzéséhez. Ennek ellenére van egy érdekes tárgy, amely a tudósok elemzése szerint egy füstölő lehetett, amit a templomban találtak.
Bár vethettek néhány pillantást a templomra, amiért az INAH szakemberei hálásak, Koniecza azt mondta, hogy a földrengés súlyos károkat okozott Teopanzolcoban, különösen a két templomban. "A piramis jelentős szerkezeti átalakulást szenvedett el," - mondta.
A legdurvább károkat azonban a piramis tetején találták, ahol már létezett két templom - az egyiket a nap és háború mezoamerikai istenének, Huitzilopochtli-nak, a másikat pedig Tlaloc-nak szentelték. Koniecza azt mondta: "Mindkét szentély padlója megsüllyedt és meghajlott, ami szintén veszélybe sodorta a stabilitásukat".
[post_ads_2]
Mivel az újonnan felfedezett templomot a törékeny piramis szívében találták, nem maradhat nyitva. Isabel Campos, a INAH egyik küldötte elmondta, hogy "Be kell fedni, mert ez az alapja, és ez tartja a struktúrát. Minden információt meg kell szerezni, aztán meg kell erősíteni és le kell zárni, hogy megtartsuk a jelenlegi struktúrát."
Az INAH már megkezdte a munkát, hogy lezárja a piramis szívét.
Morelosban hét ismert régészeti lelőhely van, és kettő jelenleg korlátozottan látogatható a szeptemberi földrengés miatt. Teopanzolco is lezárásra került mindaddig, amíg a megőrzés érdekében végzett munkák folyamatban vannak. A Xochicalco régészeti lelőhely részben zárva van, de a másik öt nyitva áll a turisták számára. (2)
(1) - http://www.inah.gob.mx/es/boletines/7353-especialistas-del-inah