A műtárgyak és a régészeti leletek sok pénzt érhetnek. Gondoljunk csak Da Vinci "Mona Lisa"-jára, Edvard Munch "A sikoly" című festményére, vagy bármely Monet képre, amely a közelmúltban aukcióra került. Sok millió dollárt fizetnek minden évben a remekművekért, egyedi tárgyakért és ősi leletekért.
És mivel ezek a történelemi darabok igen sokat érnek, mindig is a lopás fő célpontjai voltak. Szerencsére számos olyan ügynökség van, amely folyamatosan vadászik az ellopott műtárgyakra és régészeti leletekre.
2018. júliusának elején több mint 40 millió euró értékű műtárgyakat (46,6 millió dollárt) gyűjtöttek be számos európai razzia során az Europol bűnüldöző ügynökség égisze alatt. Négy évig tartó nyomozás után az Egyesült Királyságban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban több mint 250 rendőr hajtotta végre a razziákat. (1)
A műveletet az olasz katonai rendőrség, a Carabinieri vezette, és a brit rendőrség, a német baden-württembergi LKA és a spanyol polgárőrség támogatta. Összesen 43 embert vettek őrizetbe annak gyanújával, hogy ők állnak az ellopott tárgyak kereskedelme mögött, amelyekről úgy vélik, hogy eredetileg Olaszországban ásták ki őket, mielőtt németországi aukciós házakban értékesítették.
[post_ads]
Annak érdekében, hogy árverésen értékesíthessék a tárgyakat, hamis származási bizonyítványt kaptak, és úgy adták el őket, mintha jogszerűen szerezték volna be. Összességében a rendőrség több mint 25 ezer tárgyat gyűjtött össze, köztük érméket, szobrokat, kerámiákat és sok hamis darabot. A rendőrség egyben lefoglalta az ásatásokhoz használt eszközöket, többek közt fémdetektorokat és készpénzt. Szakértők az olasz régészeti tárgyak legnagyobb illegális lopási esetének tartják az ügyet.
Az utóbbi időben azonban nem ez volt az egyetlen hasonló razzia. Az "akciónap" előtt az olasz rendőrség elkobzott mintegy 3000 régészeti tárgyat és 1200 hamisítványt. 2017 végén további 41 000 tárgyat szereztek vissza, köztük festményeket, hangszereket, bútorokat, szobrokat és ősi fegyvereket.
Egy Jézus Krisztust ábrázoló elefántcsont faragványt 6000 euróra, vagyis 7400 dollárra becsülték. Ezek a télen végrehajtott razziák szintén jelentős nemzetközi együttműködés és koordináció mellett zajlottak a rendőrség és vámtisztviselők részvételével több mint 81 országból, ami már önmagában is egy figyelemre méltó vállalkozás.
Mivel a vámtisztviselők átvizsgálják a bőröndöket és poggyászokat, a rendőrségek figyelik a weboldalakat és az online "chatelőket", továbbá a történelmi helyszíneket folyamatosan ellenőrzik, azt gondolnánk, hogy nehéz lehet a régészeti tárgyak ellopása.
Aki járt már a Parthenonban Athénban, már biztosan tapasztalta, hogy már akkor is rászólnak, ha egyszerűen csak felvesz valaki egy kavicsot, nemhogy zsebre is tegye. És mégis, az értékes darabokat rendszeresen ellopják. Néhányukat sikerül visszaszerezni, amint azt a fent említett razziák bizonyítják, de nem mindegyiket.
[post_ads_2]
Ironikus módon, miután ellopnak egy híres "felbecsülhetetlen" darabot, valójában értéktelenné válik, hiszen lehetetlen eladni, hacsak a vevő soha nem akarja megmutatni azt a művet, amiért annyit fizetett. És azzal, hogy el kell rejtenie, megfosztja magát a műtárgy birtoklásának örömétől.
Aztán ott vannak azok a darabok, amelyeket gátlástalanul vagy más korszakban szereztek meg, és most már múzeumokban találhatók. Vegyük például az Elgin-márványokat. A domborművek egyszer az athéni Akropoliszt díszítették.
Görögországból Thomas Bruce, Elgin 7. grófja vitte el az 1800-as évek elején, és jelenleg a British Museumban találhatók Londonban. E tárgyak hazaviteléért hosszú évek óta küzdenek a régészek Görögországban, mivel vitatják az elszállításuk jogosságát . Az eset azonban valószínűleg nem fog megoldódni a közeljövőben.
(1) - https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/hard-blow