Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Csillagászati szenzáció - 12 új holdat fedeztek fel a Jupiter körül

$
0
0

A kilencedik bolygó, egy titokzatos planéta keresése során a Naprendszerünk szélén a csillagászok valami egészen mást találtak: 12 új holdat a Jupiter körül! És az egyikük meglehetősen furcsa.

Ezzel a felfedezéssel a Jupiter ismert holdjainak száma 79-re emelkedett, ami a legtöbb a Naprendszerben egyetlen bolygó körül.

De miért éppen most találták meg a tudósok ezeket a holdakat? Az egyre fejlettebb technológia mind jobban megkönnyíti a Jupiter és a körülötte lévő terület megfigyelését, bizonyítva azt, hogy rengeteg felfedezés vár még ránk a világegyetem ezen sarkában.

A holdak megtalálása

2017 márciusában a Jupiter tökéletes helyen volt ahhoz, hogy jól megfigyelhető legyen a Cerro Tololo Interamerikai Obszervatóriumban lévő Blanco teleszkóppal Chilében, amely rendelkezik egy Sötét Energia Kamerával és képes felmérni az égbolt halvány objektumait.

A Carnegie Tudományos Intézet csillagásza Scott Sheppard és csapata a teleszkópot használva kereste a Naprendszer szélén a kilencedik bolygó jeleit. Rájöttek, hogy ugyanabban az időben megfigyelhetik a Jupitert is.

Meg tudták határozni a Jupiter és a körülötte lévő tárgyak, valamint a Naprendszer távoli objektumai közötti különbséget, mert a Jupiter körül lévő objektumok ugyanolyan sebességgel mozogtak, mint a gázóriás. A Naprendszer távoli objektumai nem tudnak olyan gyorsan mozogni.
[post_ads]
"Olyan ez, mint amikor egy autóban vezetünk és kinézünk az ablakon, miközben az autópálya táblái gyorsan elsuhannak, de a háttérben lévő hegyek lassan mozognak," - magyarázta Sheppard. "Mindkettő egyszerre látható, és egyszerűen meg tudjuk mondani a kettő közötti különbséget."

A teleszkóp új, nagyobb méretű kamerája lehetővé tette a csapat számára, hogy nagyobb mennyiségű égboltot figyeljenek meg. Korábbi megfigyeléseikhez képest a képességük 10-szer nagyobb lett. És mivel a Jupiter naprendszerünk legnagyobb bolygója, a csillagászoknak képesnek kell lenniük arra, hogy minél több területet láthassanak körülötte.

Mivel a Jupiter emellett egy világos bolygó, a csillagászoknak foglalkozniuk kell a tükröződés és a szétszóródó fény kérdésével, amely befolyásolja azt a helyet, ahol a holdak létezhetnek. "Az új kamera lehetővé teszik számunkra, hogy lefedjük az összes teret a Jupiter körül, és ez a kamera jól árnyékolt," - mondta Sheppard.


Mitől lesz hold egy objektum?

Miután felfedezték a 12 holdat, a megfigyelési és megerősítési folyamat több teleszkóp használatával körülbelül egy évig tartott.

Kilenc új holdat találtak nagyon messze a Jupitertől mintegy 25 millió kilométerre retrográd pályán (ellentétes a bolygó forgásával). Körülbelül két földi év telik el, mire megkerülik a bolygót. Sheppard és csapata úgy vélik, hogy ezek a holdak három nagyobb hold maradványai, amelyek széttörtek, amikor más holdakkal, aszteroidákkal vagy üstökösökkel ütköztek.

Két másik új hold közelebb mozog, ami összhangban van a Jupiter mozgásának irányával. Figyelembe véve a távolságot és a szöget a Jupitertől, valószínűleg ezek is egy-egy nagyobb hold darabjai. Ezeknek kevesebb, mint egy évbe telik, hogy megkerüljék a gázóriást.

És ott van a furcsa hold. Sheppard úgy véli, hogy ez lehet a Jupiter legkisebb holdja, és olyan keringési pályával rendelkezik, ami egyáltalán nem hasonlít a többi holdéhoz.

Ezt a holdat Valetudo-nak nevezték el az egészség és higiénia római istennője után, aki Jupiter isten dédunokája.


A bolygó forgásával egyező irányú pályája van, de távolibb és más hajlásszögű. Ez azt jelenti, hogy keresztezi a külső retrográd holdak pályáját, és ütközhet velük. Ez lényegében olyan, mintha a rossz irányba vezetnénk az autópályán, magyarázta Sheppard.

Valószínűleg más holdakkal ütközött, és ennek során tört akkora méretűre, ami jelenleg megfigyelhető. Egy milliárd év alatt akár el is tűnhet. Ez a túlélő lehet egy egykor nagyobb hold utolsó darabja, amely összeütközött egy objektummal, melynek következtében létrejöttek a retrográd holdak.

Ezek az új holdak valószínűleg naprendszerünk egy olyan helyén alakultak ki, amelyet az óriás bolygó régiónak neveznek, amely az aszteroidaöv, amelyet sziklás aszteroidák uralnak, és a Kuiper-öv között helyezkedik el, ahol jeges üstökösök találhatók.

Az óriás bolygó térség Naprendszerünkben az a hely, ahol a legnagyobb bolygók alakultak ki, és ahol most már nincsenek objektumok, mert a bolygók felfalták őket a kialakulásuk során.

Mi az a kilencedik bolygó?

Egyes kutatók úgy vélik, hogy létezik egy olyan bolygó, amely 200-szor távolabb van a Naptól, mint a Föld (és ötször távolabb, mint a Plútó), amely egy rendkívül megnyúlt és hosszúkás keringési pályán halad a Naprendszerünk szélén. A Föld méretének 15-szöröse lehet.

Sheppard, valamint Chad Trujillo az Észak-Arizonai Egyetem és David Tholen, a Hawaii Egyetem csillagásza arra törekszik, hogy olyan sok halvány, távoli tárgyat találjanak a Naprendszer szélén, amennyit csak tudnak. Minél többet találnak, annál inkább szűkíthetik az égbolt azon területét, ahol a kilencedik bolygó lehet.
[post_ads_2]
A jelenlegi technológiával, valamint a teleszkópok következő generációjával, amelyek még fejlettebb képességekkel rendelkeznek, Sheppard úgy véli, hogy véglegesen meg tudják majd mondani a következő években, hogy vajon létezik-e a kilencedik bolygó.

Régen, amikor a Naprendszerünk kialakult, ez könnyebb lett volna, mert a kilencedik bolygó nem mindig volt a szélén. Valószínűleg a többi bolygó között volt, amelyeket jól ismerünk, mondta Sheppard.

Ha a kilencedik bolygó létezik, akkor ez lehet az óriás bolygók törpéje, mondta Sheppard. Valószínűleg az óriás bolygó övezetben alakult ki, és a Föld tömegének többszörösére nőtt, majd közelebb került az egyik óriási bolygóhoz, és kiperdült a külső Naprendszerbe. Ez megmagyarázná az elméleti pályáját, amely nem tudott kör alakúvá formálódni, hanem egy kaotikus környezetben alakult ki.

"Ha megtalálnánk ezt a bolygót az elkövetkező években, akkor ez egy csodálatos felfedezés lenne a csillagászat számára. Elég észbontó tudni, hogy van valami nagyobb, mint a Föld odakinn a Naprendszerben, amit nem voltunk képesek látni," - mondta Sheppard. (1)

(1) - https://edition.cnn.com/2018/07/17/us/jupiter-12-new-moons/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443