Egyes vállalatok éves bevételei annyira óriásiak, hogy mellettük sok ország gazdasága eltörpül szerte a világon. Azonban a világ legjövedelmezőbb és legsikeresebb vállalkozásainak a hírneve nem mindig ér fel a hatalmas vagyonhoz.
Walmart
Az amerikai kiskereskedő Walmart, amely 2017-ben 486 milliárd dollár bevételt ért el, ezzel meghaladta az euróövezet hatodik legnagyobb gazdaságát, Belgiumot a maga 468 milliárd dolláros GDP-jével (bruttó hazai termék) . Ha a Walmart egy ország lenne, akkor a világ 24-ik helyén lenne ekkora GDP-vel.
Volkswagen
A német autógyártó Volkswagen bevételei meghaladják Chile GDP-jét. A "Dieselgate" botrány által érintett vállalat tavaly 276 milliárd dollár bevételt szerzett. A chilei GDP 2016-ban 250 milliárd dollár volt, és sokak szerint a legstabilabb nemzet Dél-Amerikában más nemzetek, például Argentína, Brazília és Kolumbia előtt. A Volkswagen a világon a 43-ik ország lenne, ha bevételeit GDP-ben fejeznénk ki.
Apple
Az amerikai technológiai óriás Apple a 47-ik ország lenne a világon, ha bevételeit GDP-ben adnánk meg. A cég, amelyet azzal vádoltak, hogy rosszul bánt az alkalmazottaival és alulfizette őket, amely offshore paradicsomokban rejtegeti a pénzét és nem fizet adót, tavaly 229 milliárd dollár bevételre tett szert. Összehasonlításképpen, Portugáliában 2016-ban a GDP 205 milliárd dollár volt.
[post_ads_2]
Amazon
Az online kiskereskedő Amazon, amely közel áll ahhoz, hogy felülmúlja az Apple-t, mint a világ legértékesebb cégét, 2017-ben majdnem 118 milliárd dollárt keresett. A bevétele meghaladta Kuvait 111 milliárd dolláros GDP-jét. Az Amazon vezérigazgatója, Jeff Bezos a közelmúltban lett a modern történelem leggazdagabb embere, akinek vagyona meghaladja a 150 milliárd dollárt ebben a hónapban.
Alphabet
A Google anyavállalata, az Alphabet tavaly több bevételre tett szert, mint Puerto Rico, amelynek GDP-je 105 milliárd dollár. Az Alphabet bevételei 2017-ben összesen 111 milliárd dollárt tettek ki. A bevételei alapján a vállalat GDP-ben számítva a világ 59-ik országa lenne.
Szakértők szerint a globalizáció felelős nagyrészt azért, hogy a vállalatok ilyen méretűekké válhattak. Azonban a nagyobb nem jelent mindig jobbat. Számos multinacionális vállalat, köztük a fenti listán szereplők, számos alkalommal kerültek az újságok címlapjaira negatív tevékenységük miatt, és a leginkább gyűlölt cégek közé tartoznak.
A statisztikák azt mutatják, hogy a vezérigazgatói bérek az elmúlt 50 év során hatalmasra duzzadtak, melynek következtében óriásira nőttek a különbségek köztük és az alkalmazottaik között. Ma ezek a "kövér macskák" egy átlagos munkavállaló éves fizetését kereshetik meg ebédidőben. A Walmart vezérigazgatója, Doug McMillon teljes javadalmazása 2017-ben 2 százalékkal 22,8 millió dollárra emelkedett. Eközben a vállalat egy átlagos alkalmazottja ugyanabban az időszakban 19177 dollárt keresett. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/434516-companies-countries-gdp-revenue/