Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A Monsantónak 289 millió dollárt kell fizetnie egy férfinek, aki a gyomirtójuktól lett rákos beteg

$
0
0

Egy San Francisco-i bíróság 289 millió dolláros (81 milliárd forint) kártérítést ítélt meg egy egykori iskolai kertésznek, Dewayne Johnson-nak, aki azt állítja, hogy a Monsanto Roundup gyomirtója rákos megbetegedést okozott nála. Az összeg 40 millió dollárnyi kompenzációs kárból és 250 millió dollár büntető kártérítésből áll.

Johnson perét felgyorsították, mivel a férfi a non-Hodgkin limfóma súlyos állapotában, egy nyirokrendszeri rákban szenved, melyet a Roundup és Ranger Pro, egy hasonló glifozát gyomirtó okozott, amelyet évente 30 alkalommal alkalmazott. Az orvosai nem hitték, hogy élni fog, amikor meghozzák az ítéletet.

Johnson azt állította, hogy két baleset is érte, miközben a munkáját végezte, amikor ráömlött a Monsanto terméke, az első 2012-ben történt. Két évvel később a 46 éves apát lymphomával diagnosztizálták, amely testének 80% -ára kiterjedt.

A Monsanto azt állítja, hogy fellebbezni fognak az ítélet ellen.

"A mai döntés nem változtatja meg azt a tényt, hogy több mint 800 tudományos tanulmány és áttekintés - valamint az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala, az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézetei és a szabályozó hatóságok világszerte levont következtetései alátámasztják azt a tényt, hogy a glifozát nem okoz rákot , és nem okozott Johnson úr esetében sem rákot," - nyilatkozta Scott Partridge, a Monsanto alelnöke.



A Monsanto a német Bayer AG leányvállalata, amely júniusban 66 milliárd dollárért vásárolta meg az agrokémiai vállalatot.

Kedden Johnson ügyvédje Brent Wisner azt kérte a bíróságtól, hogy vonják felelősségre a Monsantót, és olyan ítéletet hozzanak, amely "ténylegesen megváltoztatja a világot," - miután azzal érvelt, hogy a Monsanto tudott a glifozát rákkeltő kockázatáról, de vezetői úgy döntöttek, hogy ezt a tényt figyelmen kívül hagyják és eltussolják az információt.

Johnson az első olyan személy, aki a Monsantót bíróság elé állítja azon állítások miatt, amelyek szerint a Roundup márkanév alatt értékesített vegyi anyagnak köze van a rákos megbetegedésekhez, bár több ezren éltek hasonló jogi követelésekkel az Egyesült Államokban.
[post_ads_2]
Ez a per elsősorban a glifozát vegyi anyagra, a világ legszélesebb körben használt gyomirtójára összpontosít, amelyet a Monsanto 1974-ben Roundupként kezdett forgalmazni. A vállalat "technológiai áttörésként" mutatta be a terméket, amely állításuk szerint szinte minden gyomot elpusztít anélkül, hogy kárt okozna az embereknek vagy a környezetnek.

2017 szeptemberében az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) arra a következtetésre jutott, hogy a glifozátok évtizedek óta tartó vizsgálata alapján valószínűsíthetően  nem rákkeltő hatású az emberre. 2015-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megállapította, hogy a glifozát "valószínűleg az emberre nézve rákkeltő".

A 2017 augusztusában nyilvánosságra került dokumentumok több kérdést vetettek fel a Monsanto azon erőfeszítéseivel kapcsolatban, hogy megpróbálták befolyásolni a médiát és a tudományos kutatást, és kiderült, hogy belső vita is folyt a Roundup gyomirtó biztonságát illetően.

A tavaly napvilágra került belső e-mailek többek között etikai kifogásokat tártak fel a korábbi "hamis" kutatásokat leíró alkalmazottakkal kapcsolatban, amelyeket "független" elemzésekként publikáltak. (1)



(1) - https://www.zerohedge.com/news/2018-08-10/monsanto-hit-280

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>