Ankara zöld utat adott Moszkva javaslatának, hogy váltsanak át az országok között a rubel-líra elszámolású kereskedelemre. Törökország hasonló lépéseket tervez a Kínával és más országokkal folytatott kereskedelemben.
"Nem csak Oroszországgal és Kínával, hanem más országokkal is tárgyalunk a nemzeti valutákra történő áttérésről. Ez nem csak Törökország kérése. Más országokban is reagáltak az amerikai támadásokra," - nyilatkozta Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő.
"Sok ország ellenzi, hogy az amerikai dollárt használják a politikai és gazdasági kényszer eszközeként, és látjuk, hogy a különböző országok közötti nemzeti valutákban való kifizetések iránti kereslet növekszik," - tette hozzá.
Mind Oroszország, mind pedig Törökország valutája is ki van téve az amerikai szankciók nyomásának. Mindkét valuta értékének mintegy felét elvesztette a dollárral szemben 2014 és 2018 között a két ország viszonylag erős gazdasági teljesítménye ellenére.
Pénteken Donald Trump amerikai elnök megduplázta a törökországi alumíniumra és acélra vonatkozó vámokat egy amerikai állampolgár letartóztatására válaszképpen. Andrew Brunson amerikai lelkészt terrorizmus vádjával vették őrizetbe Törökországban, ahol 35 éves börtönbüntetéssel néz szembe, mert 2016-ban állítólag szerepet játszott a sikertelen puccskísérletben.
[post_ads_2]
A washingtoni politikai és gazdasági nyomás miatt a török líra összeomlott az amerikai dollárral szemben. Ankara azzal válaszolt, hogy az amerikai eszközök, köztük az Apple iPhone készülékek és számos amerikai áru, például a dohány, az alkohol, az autók és kozmetikumok stb. bojkottjával fenyegetőzött. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/436005-dollar-turkey-russia-china-trade/