Egy tál kiadós zabpehely egészséges módja annak, hogy elkezdjük a napot, de egy új tanulmány szerint ez a tál zabpehely veszélyes mennyiségben tartalmazhat glifozátot, egy gyomirtó vegyi anyagot, melyet az utóbbi időben kapcsolatba hoztak számos rákos megbetegedéssel.
A nonprofit Environmental Working Group (EWG - Környezetvédelmi Munkacsoport) által végzett tanulmány megállapította, hogy az Egyesült Államokban a 45 népszerű reggeli gabonapahely közül 43, melyeket három helyszínen teszteltek, a glifozát nyomait tartalmazta. A vizsgált gabonapelyhek közül 31 veszélyesen nagy mennyiségű tartalmazta a vegyszert. (1)
A glifozát a Roundup, a Monsanto által gyártott gyomirtószer hatóanyaga. A Roundup a legkedveltebb gyomirtó az Egyesült Államokban, és a múlt héten egy kaliforniai bíróság arra ítélte a céget, hogy 39 millió dollár kártérítést és 250 millió dolláros büntetést fizessen egy iskolai kertész számára, akinél non-Hodgkin limfóma fejlődött ki évekkel azután, hogy a munkája során a Roundup-ot használta.
Az Egészségügyi Világszervezet rákellenes kutatóintézete 2015-ben a glifozátot "valószínűleg rákkeltő hatásúnak" minősítette az emberre. Az Egyesült Államokban a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) 1985-ben a glifozátot karcinogénnek jelölte meg, de 1991-ben ezt visszavonták. 2017-ben Kaliforniában a glifozát a Proposition 65-ös törvény listájára került, amely olyan vegyi anyagokat sorol fel, amelyekről tudott, hogy rákot okoznak.
A vizsgált gabonapelyhekben a glifozát magas szintje magából a zabból származott.
A legnagyobb mennyiségben a glifozát a Quaker Old Fashioned Oats - 1000 rész / milliárd (ppb) -gabonapehelyben volt. Az EWG a 160 ppb feletti szintet a gyermekek számára már nem tartja biztonságosnak. A Giant Instant zabpehely esetében az érték 760 ppb volt, és a Cheerios három mintája 470 és 530 ppb közötti koncentrációt tartalmazott.
Az amerikai növényekre évente 113 millió kilogramm glifozátot permeteznek, de a vegyi anyag legmagasabb koncentrációit a nem GMO búzában, árpában, zabban és babban találták. A gazdálkodók ugyanis a betakarítás előtt glifozáttal permetezik le ezeket a növényeket, amivel megölik a terményt és kiszárítják, így gyorsabban lehet betakarítani. (2)
[post_ads_2]
Azonban mégsem minden zab egyforma. Az EWG 16 gabonát tesztelt az ökológiai termesztésű zabból. Miközben közülük öt tartalmazott glifozátot, egyik sem haladta meg a környzetvédelmi szervezet 160 ppb-s referenciaértékét. Míg a bioélelmiszerek definíció szerint mentesek a vegyi anyagoktól, mint például a glifozáttól, ezeket a vegyi anyagokat gyakran átsodorja a szél a hagyományos termesztésű növényekre a közeli mezőkön, vagy a kétféle terményt egyazon helyen kezelő gyárakban kerül át.
"A glifozátnak semmi keresnivalója a gabonapelyhekben," - nyilatkozta az EWG. A szervezet felszólította az amerikaiakat arra, hogy "ösztönözzék az EPA-t, hogy korlátozza a glifozát betakarítás előtti alkalmazását, és tájékoztassa a vállalatokat a glifozát-mentes zab azonosításáról és felhasználásáról".
Eközben számos ellentmondásos tanulmány és több millió dolláros kifizetés ellenére a Monsanto anyavállalata, a Bayer azt mondta a múlt héten, hogy "a glifozát használata biztonságos, és nem okoz rákot, ha előírás szerint alkalmazzák." (3)
(1) - https://www.ewg.org/childrenshealth/glyphosateincerea
(2) - https://water.usgs.gov/nawqa/pnsp/usage/maps/show_map
(3) - https://www.rt.com/usa/436069-monsanto-weedkiller-canc