A NASA New Horizons űrhajója segítette a tudósokat egy titokzatos jelenség tanulmányozásában a Naprendszer szélén, ahol a Nap és a csillagközi tér kölcsönhatásba lép.
Ez a régió körülbelül 100-szor távolabb van a Naptól, mint a Föld, ahol a csillagközi térből származó töltetlen hidrogénatomok a Nap töltött részecskéivel találkoznak. Ez utóbbi a Napból egy buborék formájában nyúlik ki, amelyet helioszféra néven ismerünk.
Abban a pontban, ahol a kettő kölcsönhatásba kerül, az úgynevezett heliopauzában, a tudósok szerint hidrogén halmozódik fel a csillagközi térből. Ez egyfajta "falat" hoz létre, amely a bejövő ultraibolya fényt szétszórja.
Körülbelül 30 évvel ezelőtt a NASA Voyager 1 és 2 űrszondája először észlelte ezt a falat, és most a New Horizons új bizonyítékot talált rá. A megállapításokat ismertető tanulmányt a Geophysical Research Letters című folyóiratban publikálták. (1)
"Látjuk ezt a küszöböt a Naprendszerünk és a galaxis között," - mondta Dr. Leslie Young, a coloradói Délnyugati Kutató Intézettől, aki a tanulmány egyik társszerzője.
A New Horizons az Alice UV-spektrométerrel hajtotta végre a detektálást, amikor 2007-től 2017-ig végzett méréseket. Egy ultraiboly fényt talált, amit Lyman-alfa-vonalként ismerünk, ami akkor jön létre, amikor a Nap részecskéi hidrogénatomokkal találkoznak.
Ezt az ultraibolya fényt látjuk a Naprendszer egész területén. De a heliopauza esetében úgy tűnik, hogy egy további forrás található, amit a hidrogénfal okoz, ami nagyobb fényt hoz létre. A falon túl pedig még több ultraibolya fény van, mint előtte, ami azt sugallja, hogy a fal szétszórja azt.
Az elmélet azonban még nem végleges. Lehetséges, hogy a galaxisban egy másik ultraibolya fényforrás okozhatja ezt a háttérfényt. Annak érdekében, hogy ezt megtudják, a New Horizons évente kétszer további méréseket végez a falnál.
[post_ads_2]
Egy bizonyos ponton a New Horizons átmegy a falon, ha létezik, így az észlelt ultraibolya fény mennyisége növekedni fog. Ez további bizonyítékot szolgáltat arra vonatkozóan, hogy a fal tényleg ott van.
A Voyager 1 és 2 már elhagyta ezt a falat, így nem tudnak további detektálást végezni. De a New Horizons csak 42-szer van távolabb a Naptól, mint a Föld, mely távolságot 12 évig tartott elérni, és jelenleg úton van, hogy felfedezzen egy új, Ultima Thule nevű célpontot (egy Kuiper-övben keringő objektum 1,6 milliárd kilométerre a Plútón túl), miután a Plútót 2015-ben elhagyta. A New Horizons 2019. január 1-én fog találkozni az Ultima Thule (2014 MU69) objektummal.
Ha a becslések helyesek, akkor a küldetés 10-15 év múlva fog véget érni, miután remélhetőleg megérkezett a falhoz. Ezen a ponton biztosak lehetünk majd abban, hogy létezik-e vagy sem. (2)
(1) - https://arxiv.org/abs/1808.00400
(2) - https://www.iflscience.com/space/a-nasa-spacecraft-may