Az archeológusoknak nem volt elképzelésük a projekt léptékéről, amikor elkezdtek feltárni egy régészeti lelőhelyet közel egy évtizeddel ezelőtt Romániában, Újszentanna mellett. Mostanra kiderült, hogy egy bronzkori erőd hatalmas maradványaival van dolguk. Pontosabban, ez egy olyan erőd, amely háromszor akkora, mint Trója híres városa volt.
Egy közös román és német régész csoport kezdte meg a feltárási munkálatokat még 2009-ben az erőd helyén. Volt egy kis csúszás az ásatások során, de a munka néhány évvel ezelőtt ismét felgyorsult. Azóta sikerült azonosítaniuk egy 3400 éves erőd maradványait, amely 89 hektárnyi területet fed le.
https
A kolozsvári Román Akadémia Régészeti és Művészettörténeti Intézetének munkatársa Florin Gogâltan, aki a román kutatókat vezeti, összehasonlította a két régészeti lelőhelyet:
"Trója területe 29 hektár, a újszentannai erőd területe pedig 89 hektár. Trója épületei kőből készültek. Újszentannán az épületek agyagból és fából készültek, ami azt jelzi, hogy a civilizáció fejlettebb volt és az építőanyagokhoz igazodott. Európa egyik legnagyobb és leglenyűgözőbb erődje előtt állunk."
Trója városáról évszázadokon keresztül (melyet i.e. 3000-ben alapítottak és 500-ban elhagytak) úgy vélték, hogy nem más, mint egy homéroszi mítosz. A 19. század folyamán azonban a német Heinrich Schliemann régész elindult, hogy megtalálja a görögök által legyőzött legendás várost. Sikerrel járt, és felfedezte a híres várost Hisarlikben, Törökországban.
[post_ads_2]
A román-német csapat a mai napig Arad megyében 55 hektárt tárt fel a "Régi Fellegvár" területén. Gogâltan azt mondta, hogy "A mérések után találtunk valamit, ami megijesztett bennünket, egy hatalmas palotát, ami 100 méter hosszú és 40 méter széles. Továbbra is folytatni akarjuk az ásatást, és ha lehetséges, újra szeretnénk naggyá tenni ezt az erődöt, mint amilyen 3000 évvel ezelőtt volt."
Eddigi munkájuk során arra a következtetésre jutottak, hogy Újszentanna Régi Fellegvára a bronzkorban épült az időszámításunk előtti 14. században. A legkorszerűbb technológiát alkalmazták az erőd megtervezése során. Rüdiger Krause, a frankfurti Goethe Egyetem professzora és az ásatások német vezetője azt mondta: "A újszentannai fellegvár az egyik legnagyobb erődítmény, amelyet az említett időszakban építettek. Célunk az, hogy megtudjuk, miért készült ez az erődítmény, miért volt szükség a megépítésére."
Gogâltan szerint a bronzkori erőd helyszínén jövőre tovább fog folytatódni a munka a német régészeknek köszönhetően, akik munkájukkal, pénzzel és az alapos feltérképezéshez szükséges speciális felszereléssel segítettek. Krause azt mondta, hogy "azt javasolták, hogy kutatást még három évig folytassák Újszentannán."
Az Arad megyei tanács alelnöke és Újszentanna polgármestere, Claudia Boghicevici közölte egy sajtókonferencián, hogy a hatóságok támogatást nyújtanak a régészeknek ebben a projektben. A jövőbeni lehetőségeket is megvitatta és kijelentette: "A helyi büszkeségen túl ez az erőd a térség turisztikai szimbóluma lehet. Igazán szeretnénk bemutatni ezt a régészeti leletet, hogy idegenforgalmi pólust hozzunk létre Újszentannán." (1)
(1) - https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/bronze