Ha lehetne egy szupererőd, akkor mi lenne az? A repülés és a telepátia mellett a víz alatti légzés sokak egyik kedvence. Ezt szem előtt tartva a Royal College of Art egyik hallgatója egy 3D nyomtatással készülő ruhát tervezett, amely az AMPHIBIO nevet kapta, ami lényegében egy kopoltyú készlet.
Jun Kamei biomimikri tervező és anyagtudós szerint a természet rejtett dizájnja ihlette "egy olyan jövő számára, ahol az ember nagyon közel él a vízhez". (1)
A Kamei által tervezett tetszetős kis készülék egy speciálisan kialakított porózus, hidrofób anyagot használ, amely átengedi az oxigént a vízben és szén-dioxidot bocsát ki. Ötletét a vízi rovarok ihlették, amelyek saját kis búvár felszerelést hoznak létre úgy, hogy a víztaszító bőrüknek köszönhetően egy védőbuborékot képeznek a testük körül.
A technológia könnyen kinyomtatható 3D-ben is, ami nagyszerű lehet akkor, amikor tömegesen van rá szükség. Ezek a "kopoltyúk" helyettesíthetik a nehéz és ormótlan búvárfelszereléseket, így a használatuk jobban hasonlít a szabad merülésre, de hosszabb ideig tarthat.
[post_ads_2]
Azonnali alkalmazást tenne lehetővé például víz alatti mentések esetén, vegyük csak a Thaiföldön elárasztott barlangból kimentett 12 fiú esetét, akik heteken át ott ragadtak, mert nem tudták, hogyan oldják meg a létfontosságú légzőkészülékek bejuttatását a keskeny járatokon keresztül.
Eddig a technikát csak működő prototípusként tesztelték, nem pedig embereken, így az álom megvalósulására még egy kicsit várni kell. De Kamei szerint az emberi méretre történő tervezése és tesztelése a következő lépcsőfok.
(1) - http://www.junkamei.com/amphibio/