Katar és Törökország egy valutacsere-megállapodást írt alá a likviditás növelése és a pénzügyi stabilitás érdekében, közölte Katar központi bankja néhány nappal azt követően, hogy Doha 15 milliárd dolláros közvetlen befektetést ígért a török piacokon.
A megállapodást, amely az országok közötti együttműködés fellendítését célozza, pénteken kötötték meg. A megállapodás kétirányú deviza átváltást tesz lehetővé és megkönnyíti a nemzetek közötti kereskedelmi cserét, a katari központi bank nyilatkozata szerint.
A deviza átváltás olyan gazdasági eszköz, amely magában foglalja a kölcsönök cseréjét, ahol az országok egymás pénznemében ugyanazt az összeget veszik fel, és ezen devizák felhasználásával kereskednek.
A múlt héten Tamim bin Hamad Al Thani sejk, a katari emír jóváhagyta a gazdasági projektekből, befektetésekből és betétekből álló törökországi csomagot. A lépés kissé erősítette a gyengülő török lírát. Az üzlet első szakaszának finanszírozása várhatóan elérheti a 3 milliárd dollárt.
Törökország jelenleg súlyos valutaválsággal küzd, amelyet az amerikai szankciók fokozódása váltott ki. Washington nyomást gyakorolt Ankarára az amerikai lelkész, Andrew Brunson letartóztatásával kapcsolatban, akit azzal vádoltak meg, hogy két évvel ezelőtt segédkezett a meghiúsult török katonai puccsban. Brunson 35 évnyi börtönbüntetésre számíthat Törökországban.
Eddig a Fehér Ház befagyasztotta Abdulhamit Gul görög igazságügyminiszter és Suleyman Soylu belügyminiszter eszközeit a Brunson bebörtönzésében állítólagosan betöltött "vezető szerepük" miatt. Donald Trump amerikai elnök ígéretet tett arra is, hogy megduplázza a török acél és alumínium behozatalra kivetett jelenlegi vámokat.
[post_ads_2]
Ugyanakkor Katar Szaúd-Arábia és más öbölbeli nemzetek gazdasági blokádjával néz szembe az ország Iránnal való kapcsolata miatt. Rijád azzal vádolta meg szomszédját, hogy támogatja a terrorizmust, amit Doha többször is tagadott.
Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Egyiptom "szárazföldi, tengeri és légi blokádot" vezetett be a félszigeten elterülő nemzettel szemben, és korlátozták a diplomáciai kapcsolatokat. Katarnak egyetlen szárazföldi határa van Szaúd-Arábiával, amely az országot elszigeteltté teszi a térségben, ezért máshol keres magának szövetségeseket. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/436382-qatar-turkey-banks-swap-agreement/