Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy újabb tanulmány is azt állítja, hogy a elektromos cigaretta rákot okozhat a DNS módosításával

$
0
0

Újabb bizonyíték látott napvilágot, miszerint az elektromos cigaretta minden, csak nem kockázatmentes. A Minnesotai Egyetem kutatóinak egy csoportja felfedezte, hogy a dohánygőzölő eszközök három vegyi anyagot juttatnak be a szájba, amelyekről ismert, hogy károsítják a DNS-t.

Az Amerikai Kémiai Társaság 256. Országos Találkozóján és Kiállításán augusztus 20-án bemutatott adataikat 10 e-cigaretta felhasználó és 10 nem használó nyál és száj szövettani sejt elemzéséből nyerték.

"Nyilvánvaló, hogy több rákkeltő anyag keletkezik a dohánytermék elégetéséből a hagyományos cigarettákban, mint az e-cigaretta gőzéből," - nyilatkozta Silvia Balbo vezető kutató. "Azonban nem igazán tudjuk, hogy a készülék által termelt vegyületek kombinációjának belégzése milyen hatással van. Csak azért, mert a fenyegetések eltérőek, nem jelenti azt, hogy az e-cigaretta teljesen biztonságos." (1)

Az összes e-cigaretta ugyanazon alapvető módon működik: amikor egy felhasználó megnyomja a gombot és az eszköz végén keresztül belélegzi a gőzt, egy kis mennyiségű nikotin (vagy egyéb vegyi anyag) tartalmú folyadék kerül egy újratölthető tartályból vagy cserélhető patronból egy belső kamrába, és egy akkumulátorral működő fűtőtekercs elporlasztja. A kamrába bejuttatott levegő összekeveredik a kondenzált molekulákkal, és a kapott gőz a felhasználó tüdejébe kerül.


Bár ezen folyamat során elkerülhető a dohányzás toxikus melléktermékeinek sokasága, a folyadékok egy sor oldószert, tartósítószert és ízesítő anyagot tartalmaznak, amelyek biztonsága bizonytalan, ha nagy hővel megváltoztatják és ilyen módon fogyasztják. Számos tanulmány kimutatta, hogy az e-cigarettagőz több tucat irritáló szert és lehetséges vagy megerősített rákkeltő anyagot tartalmaz.

Az e-cigarettagőzben lévő DNS-t megváltoztató molekulák azonosítására irányuló korábbi kutatások többsége gázkromatográfiát használt, és a tudósok abban a reményben, hogy felmérhetik, hogy ezek az anyagok hogyan halmozódnak fel az élő szövetekben, olyan egereket vizsgáltak, amelyeket az emberi dohányzókkal arányos szinten tettek ki a gőznek.

Az emberi kitettség valódi felmérése érdekében Balbo és kollégái egy 15 perces gőzölés után megvizsgálták az öt szokásos felhasználó szájában jelenlévő vegyi anyagokat. Öt egészséges, nem használó volt a kontroll csoport. Bár egyes vegyi anyagok szintje a csoporton belül változott, mind az ötük esetében nagy mennyiségű akroleint, metil-glioxált és formaldehidet mutattak ki.
[post_ads_2]
Ez a három vegyi anyag kovalens kötést hoz létre a DNS-sel, létrehozva azt, amit DNS addíciónak neveznek. Ha a DNS addíció nem javítható speciális enzimekkel, a normál DNS replikáció és a gén transzláció megszakad, és rákos mutáció léphet fel.

Az öt további felhasználó szájából vett sejtek utólagos elemzése azt mutatta, hogy az ötből négy esetében fokozódott az akrolein DNS addíciója a kontroll csoporthoz képest.

A kutatók azt remélik, hogy a nyomon követési tanulmányok megerősíthetik ezeket az eredményeket egy nagyobb csoport esetében.

"Az e-cigaretta és a dohányáruk összehasonlítása olyan, mint az alma és a narancs összehasonlítása. A kitettségek teljesen eltérőek," - mondta Balbo. "Még mindig nem tudjuk pontosan, hogy mit csinálnak ezek az e-cigaretta készülékek, és milyen hatással lehetnek az egészségre, de megállapításaink arra engednek következtetni, hogy indokolt az alaposabb vizsgálatuk."

A Betegségmegelőzési Központ (CDC) szerint az e-cigaretták népszerűsége robbanásszerű volt mióta az első zsebméretű, tömeggyártású változatokat 2006-ban bevezették az USA-ban. Ezek a leggyakrabban használt dohánytermékek a serdülők körében, egy olyan tendencia, amelyet az egészségügyi közhivatalnokok legalább részben a folyékony aromák cukorszerű újdonságának és választékának tulajdonítanak. (2)

(1) - https://medicalxpress.com/news/2018-08-e-cigarettes-dna.html
(2) - https://www.iflscience.com/health-and-medicine/yet-another-st

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>