Egy nemrégiben napvilágra került felfedezés egy észak-nyugat-kínai romos városban meglepetést okozott a régészek és más szakértők számára. A Shimao bronzkori régészeti lelőhelyen a kutatók egy nagy lépcsős piramist találtak. Ez a szokatlan felfedezés hozzá fog járulni Kína korai történelmének megismeréséhez, és rávilágít arra a titokzatos kultúrára, amely évszázadokon át virágzott Shimao városában. Az is kihívást jelent, hogy mikor és hol kezdett fejlődni a kínai civilizáció, és hol jött létre először.
Shimao eltemetett városa
Shimao romjai Senhszi tartományban, a Lösz-fennsíkon találhatók, és körülbelül időszámításunk előtt 4300-ból származnak, sokkal idősebbek, mint a kínai nagy fal alapjai. A romokat csak 1976-ban fedezték fel, és 2011-ben kezdődtek meg a régészeti feltárások. Azóta Shimaoról kiderült, hogy Kína legnagyobb prehisztorikus romjairól van szó, és ma már védett nemzeti műemléki terület. Úgy gondolják, hogy fél évezreden át virágzott, és egykor a világ legnagyobb városa lehetett.
A város körülbelül négy négyzetkilométeren terül el, és vannak olyan maradványai, amelyek egykor lenyűgöző méretű védfalak voltak. Shimao két fallal rendelkezik, egy külső és egy belső fala van, és a romok közepén egy olyan platform, amely egy uralkodó lakóhelye lehetett. Számos leletet fedeztek fel Shimaoban, köztük jádét, amelyet szándékosan a falakba helyeztek, valószínűleg valamilyen vallási rítushoz kapcsolódóan. Számos emberi koponya található a helyszínen, melyek valószínűleg annak köszönhetőek, hogy emberáldozatot végeztek. Ezeket elsősorban a keleti kapunál találták, és esetleg a Shimao megalapítása alatt feláldozott háborús foglyoké lehetett.
A lépcsős piramis felfedezése
A lépcsős piramist egy olyan kínai régész csapat fedezte fel, akik többször is dolgoztak Shimaoban. A piramis struktúra legalább 70 méter magas és 24 hektár területű az alapja. A szerkezet 11 széles kő lépcsővel rendelkezik. A legmagasabb részén nagy palotákat építettek tömörített föld és fa felhasználásával. Bizonyítékot találtak egy bonyolult vízellátó rendszerre és számos, a korszakból származó háztartási élethez kapcsolódó műtárgyat fedeztek fel.
A szerkezet tetején álló palota komplexumot az elit lakta. A bejáratnál kiterjedt bástyák vannak a komplexum védelme érdekében. Ez azt jelentheti, hogy a piramis nem közterület volt, hanem Shimao elitje számára tartották fenn, és ez arra utal, hogy a városban valószínűleg hierarchikus társadalomban éltek az emberek. Bizonyíték van arra is, hogy mesterek és kézművesek dolgoztak a komplexumban a lépcsős piramis tetején.
A piramist olyan szimbólumokkal díszítették, amelyek a Journal of Antiquity című folyóirat szerint "különleges erővel ruházták fel a lépcsős piramist, és amelyek tovább erősítették az emberekre gyakorolt általános vizuális benyomást." (1)
[post_ads_2]
A szimbólumok között található egy szem szimbólum és egy olyan alak, amely félig ember és félig állat. Ezek a szimbólumok nagyon fontosak, mivel hasonlítanak a közép-síksági területeken talált szimbólumokhoz, ahol úgy vélik, hogy a kínai civilizáció először kialakult.
Azonban Shimao korban jóval megelőzi ezeket a helyszíneket, és a szimbólumok azt jelzik, hogy ez a hely befolyásolta a kínai civilizáció kezdeti fejlődését. A piramis és a szimbólumok azt jelzik, hogy az északnyugati fennsík fontos szerepet játszott a kínai civilizáció megjelenésekor.
A piramis jelentősége
A piramis csodálatos felfedezés, és segít a szakértőknek abban, hogy jobban megértsék azt a titokzatos társadalmat, amelyik egykor Shimaot lakta. Ez a kínai civilizáció fejlődésének megértésében egy komoly váltást jelenthet. Úgy tűnik, hogy a lépcsős piramis kőbe faragott szimbólumai bizonyítják, hogy a közép-síkság nem a kínai kultúra eredetének helyszíne, de egy korai fejlődés itt is lezajlott az északnyugati Lösz-fennsíkon. (2)
(1) - https://www.cambridge.org/core/journals/antiquity/article
(2) - https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/step